NETSOCAN
Číslo 7-8 -- ČERVENEC - SRPEN 2009 ---Ročník VIII.
Trest musí být především spravedlivý!

Volání politiků a médií po exemplárním trestu pro pachatele zločinu žhářství s tragickými důsledky pro nevinné děvčátko, připadá na první pohled logické. Jenomže volání po exemplárním trestu v demokracii a ještě ve chvíli, kdy nikdo nebyl shledán vinným a nikdo zatím nezná skutečný motiv žhářství, ani přitěžující respektive polehčující okolnosti, připomíná spíše právní nihilismus 50. let a volání mladé dělnické a rychlokvašené justiční figurky Polednové i různých pracovních kolektivů po přísném potrestání Milady Horákové.

Nyní byl dopaden bulharský zločinec, který bestiálně umučil k smrti mladou dívku jenom proto, že odmítla dělat prostitutku. Jaký exemplární trest by zasloužil on. Mučen a zavražděn byl i pražský major Daníček, zatím nedopadeným pachatelem. Jaký exemplární trest by zasloužil jeho pachatel popř. pachatelé?

Před šesti lety americký prezident zcela svévolně přepadl Irák a jeho bombardéry zmasakrovaly, zohavily či zmrzačily tisíce malých dětí. Jaký exemplární trest by zasloužil on? A která naše média či politikové volali po jeho exemplárním potrestání?

Navíc česká justice ani policie nejsou vůbec imunní vůči „politické objednávce“. V roce 1998 byl přivlečen na policejní vyšetřovnu poslanec M. Sládek, údajně kvůli podání jakéhosi vysvětlení a „zcela náhodnou“ shodou okolností právě v den, kdy měl v parlamentu hlasovat o prezidentovi. Jeho zadržení rozhodlo prezidentskou volbu a právě o jeho jediný hlas se stal prezidentem Sládkův úhlavní politický protivník V. Havel! Před dvěma roky porušila v Čunkově kauze zcela vědomě zákon dokonce nejvyšší státní zástupkyně! Jindy za „bedlivého dohledu“ prokurátora a policistů uprchne do zahraničí miliardář během domovní prohlídky jeho vily. Nu a kauza plukovníka Kubiceho v předvečer voleb 2006 je pořád v paměti stejně jako ministersko-justiční fraška s poněkud obscénním princem (katarským) v hlavní roli.

Tomu všemu předcházelo etablování zkorumpovaných bolševických policistů a soudců v porevoluční policii a justici, „opepřené“ korupcí při přijímání na porevoluční právnickou fakultu a „dochucené“ fakticky korupcí absolventů právnických fakult při vyhýbání se vojenské prezenční službě.

Pokud jde o zločin žhářství, spáchaný ve Vítkově, jistý strojní inženýr, který si svůj obzor rozšířil o manažerská studia, by byl patrně štěstím bez sebe, kdyby se prokázalo spojení tamějších žhářů a jisté politické strany. Navíc už slíbil, že ta strana budiž zakázána! Čili nepostupuje dle logické praxe – strana porušila zákon a na základě toho skutku ji u správního soudu zažaluji, ale dle přísloví: Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde! Takže svolá právníky a požádá je, aby shromáždili argumenty a vypracovali žalobu. Právníci se poradí s agenty, kteří mají zaručení informace (možná i od svých provokatérů). Nu a poněvadž onen strojní inženýr je nešťastnou shodou okolností právě ministrem vnitra, to by v tom byl čert, aby nějaký horlivý policista někoho z těch lumpů nepřesvědčil, že jej do toho maléru namočila politická strana; což vinu takového žháře rázem sníží o 90 procent.

Bohyně spravedlnosti Justicie musí být z toho perplex a úpět: U boha Jupitera, jak může strojní inženýr vykonávat státní funkci v níž se rozhoduje o často nezřetelných a komplikovaných předivech, jimiž je opletena pozemská spravedlnost. Vždyť jeho právní vědomí je na úrovni strojního inženýra a jeho profesionální etika bojovníka s kriminalitou, která u každé profese vzniká až dlouhodobou praxí, musí být nulová! To je totéž, jako kdyby se po mně, slabé bohyni, žádalo, abych se místo stolici soudní věnovala stolici válcovací či dokonce… Není divu, že je potom u nich stolice jako stolice…

Exemplárním trestem může postihnout třídní učitel či ředitel školy nezbedného žáka. Demokraté by měli volat zásadně po trestu spravedlivém! Exemplárně byla potrestána Milada Horáková. A přesto se jednalo o bezpráví…Navíc mnohdy připadá jako bezpráví i mnohý trest vynesený přesně podle nynějších zákonů.


František Stočes
19. srpna 2009

NETSOCAN