NETSOCAN
Číslo 7-8-9 -- ČERVENEC - ZÁŘÍ 2013 --- Ročník XII
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Horké léto vystřídá žhavý podzim
GLOSY
o Levice - pravice
o Ing. Josef Vít
o Čertovo kopýtko Zemanových počinů
o František Stočes
o Zemanovo kouzlo nechtěného
o František Stočes
ČLÁNKY
o Progresivní daň je zločin - tahle republika není zaopatřovací ústav
o Ing. Josef Vít
o České zdravotnictví je marnotratné
o Ing. Josef Vít
o Minimální mzda nebo almužna
o Ing. Josef Vít
Družstevnictví
o Předseda ČSSD Sobotka se zbláznil!
o František Stočes
o Budou českou poštu vlastnit pošťáci?
o František Stočes
o Havloidi zaútočili na kampeličky!?
o František Stočes
Zahraničí
o Izrael: nemluvný topič v krvavé syrské lázni
o František Stočes
o Hitlerovy klony a jejich zločinný boj o světovládu
o František Stočes
NETSOCAN MONITOR
o Došlo vůbec v Muadamíji k chemickému útoku?
o Lavrov: Hrozba použití síly podkopává světové uspořádání
o Kvůli levnějšímu proudu uvažuje Maďarsko o znárodnění několika firem
o Sexuální džihád: tuniské ženy odcházejí do Sýrie otěhotnět se svatými bojovníky
o Turečtí prokurátoři obžalovali syrské povstalce z úsilí o nabytí chemických zbraní
o Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny
o Rusnokova vláda nezískala důvěru
o Jsem přesvědčena, že ji dostane, říká Benešová o důvěře Rusnokově vládě
o Reader´s Digest
o Pokus, který se vzpírá logice: částice spolu komunikují ze záhrobí
o
o
o
Horké léto vystřídá žhavý podzim

o Počátkem června postihly ČR záplavy, které stály vládu jen do 12 .června vláda 7,3 miliardy korun. 11. června premiér a předseda ODS Petr Nečas oznámil, že se rozvádí. V prohlášení pro média uvedl, že podal návrh na rozvod, k němuž se připojila i jeho choť Radka. Jako premiér se dušoval, že - O tom, kdo bude v mé vládě nebo nebude v mé vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků. V noci na čtvrtek 13. června pak detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedli rozsáhlou akci na Úřadu vlády ČR a na Ministerstvu obrany. Byli zadrženi exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul a také ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci Petr Tluchoř a Ivan Fuksa a současný člen představenstva Českých drah, Roman Boček. Tento pedagog působil i jako předseda představenstva Oblastní nemocnice Příbram, rovněž jako náměstek na ministerstvu dopravy i zemědělství a nyní jako člen představenstva ČD dostává měsíčně odměnu 50 tisíc korun, ale jako vysoce postavenému manažerovi mu ještě přísluší měsíční plat 200 tisíc Kč).
o Jak se ukázalo, premiérova milenka Jana Nagyová zneužívala vojenské zpravodajce, kteří se zjevně nechali ochotně zneužívat, pro špehování premiérovy manželky. Navíc byla podezřelá Nagyová z aktivit t v kauze údajného uplácení poslanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra a z napojení na lobbisty Iva Rittiga a Romana Janouška. Ještě 13. června začaly sázkové kanceláře vypisovat kurzy na pád vlády.
o Sám premiér byl obviněn z úplatkářství poněvadž Fuksovi a Šnajdrovy nabídl lukrativní posty za to, že složí poslanecké mandáty a tak nechají projít jimi nemilovaný daňový balíček Po zdráhání a tvrzeních, že o ničem nevěděl a ničeho špatného se nedopustil a že ona korupce je standarbín postupem v demokraci, s čímž vřele souhlasil i Kalousek, v již neděli 16. června Nečas slíbil, že v pondělí podá demisi a prohlásil: "Jsem si plně vědom toho, jak peripetie mého osobního života v současné době zatěžují politickou scénu i ODS... A jsem si vědom toho, jaké to pro mne má konsekvence. Chci zdůraznit, že jsem si vědom své politické odpovědnosti a vyvozuji z ní tyto důsledky." 17. června se Nečas rozhodl úplně skončit s politikou. 24. června prezident Zeman oznámil, že jmenuje úřednickou vládu. Části ústavních právníků to označila za novinku a exces šéf ústavněprávního výboru Sněmovny Stanislav Polčák nazval prezidenta revolucionářem. Kníže Bilderberg zamumlal, že "Pokud oproti zásadám parlamentní demokracie prezident jmenuje vládu, u které je jasné, že nemá většinu, bude to povážlivý krok, který nás posune na hranu ohrožení státu," Vládnoucí koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, přesvědčená, že disponuje poslaneckými 120 hlasy a žádající aby premiérkou byla dosavadní šéfka Sněmovny Miroslavu Němcovou začala zuřit a hodlala prezidentovi doručit podpisy alespoň 101 poslanců horujících za Němcovou.
o Den poté a těsně předtím, než koalice sehnání oněch 101 podpisů oznámila, jmenoval prezident Zeman premiérem Jiřího Rusnoka, a označil to jako svůj příspěvek k vyvolání předčasných voleb. ODS tuto vládu prohlísila zdržovací a nezodpovědný manévr a za mrtvě narozené dítě, kterámu při žádosti o důvěru nedá ani hlas. 7. srpna pak Sněmovna Rusnokově vládě důvěru skutečně nevyslovila a současně se splnila Zemanova předpověď o předčasných volbách. Ukázalo se totiž, že koalice onu 101 převahu nemá. Výsledek hlasování byl následující: Pro Rusnokovou vládu bylo 93 poslanců, s vládou kromě dosavadní levicové opozice hlasovali také nezařazení Josef Dobeš, Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Proti vládě bylo 100 poslanců z ODS, TOP 09 a LIDEM a další nezařazení poslanci Michal Doktor, Jiří Paroubek a Petr Benda. Kromě Úlehly, Floriána a Peake na hlasování chyběli Radim Fiala i omluvený poslanec VV Miroslav Petráň. A také vazební rekordma David Rath a Roman Pekárek, jenž je ve vězení. 20. srpna a k satisfakci pretidenta Zemana si poslanci po více než třech hodinách diskusí odhlasovali rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pro bylo 140 poslanců, sedm hlasovalo proti. Ve středu 28. srpna prezident Miloš Zeman podepsal zákon, kterým rozpustil Poslaneckou sněmovnu a současně podepsal zákon o vyhlášení předčasných voleb, uskuteční se 25. a 26. října.
o Expremiér Nečas se za krátký čas oženil. 21. srpna si vzal svoji bývalou spolupracovnici z Úřadu vlády - Janu Nagyovou. Napodobil tak svého předchůdce Topolánka, který nejprve oplodnil místopředsedkyni parlamentu, vzali se a zplodili potomka.. Inu, v Česku kvetou sex a láska na úřadu vlády i v parlamentu. Jenom exposlanec David Rath si 14. října zaškrtne již 17. měsíc, který strávil ve vazbě (ze strachu aby kamsi neutekl) zatínmco delikventi, zatčení 13. června byli po tvrdém nátlaku rychle z vazeb propuštěni.
o Toto se české divadlo se odehrávalo v dramatických kulisách světové politiky, kdy hrozilo vypuknutí regionálního a možná i světového konfliktu: 21. srpna totiž došlo k údajnému použití chemických zbraní syrskou vládou, což Obama hodlal řešit vojenskou intervencí, která by ohrozila ruské zájmy v regionu. Po rusko-amerických jednáních Rusové přiměli Assáda, aby se zřekl svých chemických zbraní a krize byla alespoň na čas zažehnána. Po horkém létu nás tedy čeká žhavý podzim v podobě předčasných voleb. Politické strany i straničky jsou již nežhaveny...
(Redakce)


oNETSOCAN MONITOR
Došlo vůbec v Muadamíji k chemickému útoku?
Sharmine Narwaniová ze St Antony's College v Oxfordu publikovala v bejrútském levicovém listě Al Akhbar (Zprávy) materiál „Questions Plague UN Report on Syria“. Jde o rozsáhlou analýzu zprávy inspektorů OSN o chemickém útoku na předměstí Damašku. K útoku došlo 21. srpna a nechybělo mnoho, aby po něm následovala americká intervence. Narwaniová dospívá k závěru, že zpráva inspektorů vyvolává více otázek, než kolik jich zodpověděla. Obsahuje podle ní sporné závěry a některé zjištěné údaje nejdou dost dobře vzájemně dohromady. Narwaniová zejména upozorňuje na to, že:

1) Z Přílohy VII zprávy je zřejmé, že v environmentálních vzorcích z oblasti Muadamíje, kde mělo údajně dojít k chemickému útoku větší z obou zajištěných dělostřeleckých raket, ve skutečnosti nebyla zjištěna přítomnost sarinu. To ostře kontrastuje se zajištěnými medicínskými vzorky, které sarin opravdu obsahují.
2) Na dalších dvou lokalitách (Zamalka/Ajn Tarma) byly environmentální vzorky odebírány o několik dní později, sarin zde však zjištěn byl.
3) Podle testování dvěma na sobě nezávislými laboratořemi bylo u údajných obětí z Muadamíje 93%, respektive 100% vzorků pozitivních. To je více, než na zbylých dvou lokalitách. Je však v zásadě vědecky nevysvětlitelné, aby v případě, že oběti byly vystaveny útoku skutečně na testované lokalitě, nebyly nalezeny žádné pozitivní environmentální vzorky. Zbytky sarinu lze běžně v půdě zjistit celé měsíce nebo i roky po útoku.
4) Možné vysvětlení diskrepance mezi medicinskými a environmentálními vzorky z Muadamíje zní, že oběti ve skutečnosti pocházely z jiných lokalit a byly pečlivě vybrány opozičními činiteli a lékaři, kteří s nimi sympatizují.
5) Americký expert na chemické zbraně Dan Kaszeta upozorňuje, že vzorek pouhých 36 osob přeživších útoky v Gútě nemůže být považován za vědecky a statisticky reprezentativní, když nebyla vůbec prozkoumána těla těch, kdo útoky nepřežili. Podle něj navíc pouze malá část přeživších vykazuje typické příznaky útoku sarinem. Proto je pravděpodobné, že byli vystaveni účinkům většího počtu otravných látek, nejen sarinu. (Autor Karel Dolejší, Britské listy, 1. říjma)Lavrov: Hrozba použití síly podkopává světové uspořádání
Hrozba použití síly proti některým státům přivádí k podemletí základů soudobého světového uspořádání a podrývá režim nešíření. Prohlásil to šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov na Valném shromáždění OSN v New Yorku. "Celá zkušenost silových intervencí ukazuje jejich neefektivitu, nesmyslnost a zhoubnost," uvedl. Podle názoru ruského ministra, cíle radikálů v Sýrii nemají nic společného s demokracií, naopak jsou namířeny na zničení světských států. "Obtížně lze označit za prozíravou politiku, v rámci níž je jednou proti stejným skupinám použit ozbrojený odpor, jako v Mali, podruhé jim je, naopak, poskytována podpora, jako v Sýrii," zdůraznil Lavrov. (Hlas Ruska, 27. září).

Lavrov má samozřejmě pravdu, a fakta to jasně dokazují. Nicméně se nezabývá otázkou, jaké vlastně byly skutečné důvody pro napadení Iráku, Libye a nyní Sýrie. Pokud jde o Sýrii, pak syrský ministr zahraničí Walid Muallem na Valném shromáždění OSN logicky odmítl pojetí syrského konfliktu jako občanské války sdělením, že syrská vláda vede válku proti terorismu, který neuznává hodnoty, právo, rovnost a pohrdá všemi právy a zákony, a sdělil, že, „Syrská vláda v rámci svého ústavního práva chránit své občany bojuje proti teroristickým skupinám z 83 zemí.“ Pokud jde o Sýrii pak jedním z více důvodů pro odstranění Assáda může být jednak zájem vybudovat mohutný plynovod z Kataru přes Sýrii do Evropy, který by navíc konkuroval dodávkám s Ruska a je to mj. právě Katar, kdo mohutně financuje teroristy. Dalším významný zájem na odstranění Assáda a zejména jeho chemického arzenálu má především izrael. A byla to hlasně US-proizraelská lobby AIPEC, která mimořádně agresívně tlačila na vojenskou intervenci USA. Okamžikem odstranění chemických zbraní se ovšem stane Assád ještě snadněji zranitelný než byl Saddám, poté, co Bush zjistil, že odstranil své zakázané rakety... Do akutního rizika se dostane rovněž Írán, jakmile se zjistí, že nebude schopen zasadit citelný odvetný úder. Na tyto aspekty by měl být Lavrov připraven, aby předešel případnému požáru, jeho šhašení už nemusí zvládnout.Kvůli levnějšímu proudu uvažuje Maďarsko o znárodnění několika firem
Maďarsko jedná o znárodnění až sedmi společností, které poskytují veřejné služby. Sdělil to premiér Viktor Orbán, aniž by podle agentury Reuters konkretizoval jejich jména... „Ještě to nemohu prozradit, ale u nejméně šesti až sedmi velmi důležitých společností v tomto sektoru (veřejných služeb), které byly v minulosti privatizovány, pokračujeme v jednáních o jejich odkoupení nebo přesunu do rukou státu,“ řekl premiér v rozhlasovém rozhovoru...V lednu Budapešť snížila ceny energií pro domácnosti o deset procent a na listopad naznačuje další snižování cen za vytápění. Premiér připomenul, že chce sektor veřejných služeb pro domácnosti přeměnit na neziskový... Maďaři podle premiéra platí za energie příliš mnoho ve srovnání s výdělky. Poukázal přitom na USA, kde jsou podle něj ceny energií o třetinu nižší než v Evropě. (Novinky, 20. září).

Navíc i v Evropě jsou ceny za elektřinu rozdílné. Například na serveru Britské listy se v článku ( Ceny elektřiny v ČR a v Británii uvádí, že v roce 2013 - při průměrné měsíční mzdě v ČR 24 953 Kč - činila cena včetně DPH za 1Kwh 4.87 korun. Ve Velké Británii v roce 2012 - při průměrné mzdě 66 250 Kč - platil zákazník (v roce 2013) za 1Kwh 3,906 Kč/kWh (včetně DPH 5%). Čili při měsíční spotřebě např. 1000 Kwh vydali občané v Británii za elektřinu 3906 korun, tzn. necelých 5,9ˇ% mzdy, zatímco v Česku to činí 15,6% což je téměř trojnésobek. Přitom konzervativní britská vláda považuje tamější ceny elektřiny za vysoké a chystá se proti dodavatelům zakročit. V Česku, jak vidno, politikům na občanech prakticky nezáleží.Sexuální džihád: tuniské ženy odcházejí do Sýrie otěhotnět se svatými bojovníky
„Tuniské ženy cestují do Sýrie kde vedou svatou sexuální válku s desítkami islamistických bojovníků a domů se vracejí těhotné,“ sdělil poslancům Národního ústavního shromáždění tunisský ministr vnitra Lotfi ben Jeddou. Tuniské dívky „ve jménu sexuální svaté války pohlavně obšťastní 20, 30 nebo i 100 rebelů a vracejí se domů s plodem sexuálního styku. A my jsme zticha a nic neděláme,“ řekl ministr ve svém projevu. Jeddou nesdělil, kolik takto těhotných dívek se vrátilo do Tuniska. Tento sexuální džihád začal před několka měsíci na západě Sýrie, známém koncentrací bojovnáků Al Kajdy. Dívky uzavřou s bojovníkem pouze několika hodinový kontrakt, což jim umožní mít sex s několika muži denně. Bývalý tuniský muftí Šejk Othman Battikh toto chování označil za amorální a za nábožensky nepřijatelnou formu prostituce. ( Mufti: serving Syrian terrorists sexually is haram Někteří sunitští salafisté však sexuální džihád považují za legitimní formu svaté války... Bin Jeddou již dříve sdělil, že tuniské ministerstvo vnitra od března zakázalo 6000 Tunisanů odcestovat do Sýrie. Dalších 86 osob bylo zatčeno pro podezření, že formují sítě, které získávají mladé Tunisany pro džihád v Sýrii. Bin Jeddou rovněž odsoudil organizace zabývající se lidskými právy, které kritizují vládu, že zakazuje mladým militantům vycestovat; přitom mnohýn z nich nebylo ani 35 let. Do boje proti Assádovi již vycestovaly stovky Tunisanů a během posledních 15- ti let jich tisíce odešly k militantním iskámistům do Iráku a Afgánistánu. (20. září, 'Sexual jihad': Tunisian women go to Syria to 'relieve' holy warriors, return pregnant, Russia Today )

Zdá se, že holky nebudou vědět, kam dřív skočit. Podle listu USA Today poslala Saúdská Arábie do Sýrie přes tisíc vězňů odsouzených k smrti, aby tu bojovali s vojsky prezidenta Bašára Asada. Podle údajů tohoto listu navrhlo už v lednu ministerstvo vnitra Saúdské Arábie 1 239 vězňům odsouzeným k trestu smrti, milost a také měsíční plat jejich rodinám výměnou za účast v bojových akcích v Sýrii. List USA Today zdůrazňuje, že mezi vězni, kteří byli posláni, aby bojovali s režimem Bašára Asada, jsou občané Afghánistánu, Egypta, Iráku, Jordánska, Pákistánu, Somálska, Súdánu, Sýrie, Kuvajtu a Jemenu. Inu občanská válka jedna radost.Turečtí prokurátoři obžalovali syrské povstalce z úsilí o nabytí chemických zbraní
Soudní žaloba vznesená tureckými prokurátory svědčící, že syrští rebelové usilovali o používání chemických zbraní, znovu posílila obavy z tohoto týdne, že jedovatý plyn sarin byl použit opozicí a nikoli Assádovým režimem... Řada tureckých publikací oznámila, že prokurátor v tureckém městě Adaně vypracoval 132 stránkovou obžalobu svědčící, že šest mužů z – na Al Kajdu napojené – Fronty Al-Nusra a z Ahrar ash-Sham se pokoušelo získat chemikálie s úmyslem vyrobit nervovou látku, plyn sarin... Hlavní podezřelý v tomto případu, 35 let starý muž syrkého původu Hytham Qassap byl obviněn „z členství v teroristické organizaci“ a „z pokusů získat zbraně pro teroristickou organizaci“. Ostatních 5, všichni jsou turecké nírodnosti byli obviněni z pokusů „získat zbraně pro teroristickou organizaci“... Obžaloba tvrdí, že Qassap se v Turecku pokoušel vytvořit síť, která by získávala chemikálie pro Frontu Al-Nusra a pro Ahrar ash-Sham. Zpravodajská síť Al-Alam uvádí, že jsou citovány mobilní hovory, dle nichž jsou žalobci přesvědčeni, že skupina si objednala minimálně 10 tun chemikálií.

Mezinárodní společenství dlouho ignoruje znepokojující informace, že povstalci bojující v Sýrii jsou podle všeho schopni provést chemický útok. Ruský prezident Vladimír Putin rovněž tento týden zopakoval, že zatímco nejsou pochyby, že v Sýrii byl skutečně použit nervový plyn, tak „všechny rozumné důvody říkají, že nebyl použit syrskou armádou, ale opozičními vojsky cílem vyprovokovat své mocné zahraniční patrony k vojenské intervenci.“... Důkazy, že chemické zbraně použila opozice byly podepřeny dvěma Evropany osvobozenými minulou neděli ze zajetí syeských rebelů. Unesený Pierre Piccinin da Prata prohlásil, že vyslechl telefonní rozhovor, ze kterého bylo zřejmé, že při útoku poblíž Damašku 21. srpna použili proti civilistům nervový plyn rebelové... „Nemyslím si, že za chemický útok v All- Ghoutě by měl být obviněný Bašár Al-Assád a syrská vláda,“ řekl Piccinin serveru Russia Roday. Použití chemických zbraní by bylo z hlediska syrské vlády zcela absurdní. (14. září, Turkish prosecutors indict Syrian rebels for seeking chemical weapons, Russia Today )Zeman podepsal rozpuštění Sněmovny
Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal rozpuštění Sněmovny. Informovala o tom mluvčí Hradu Hana Burianová a potvrdil to i kancléř Vratislav Mynář. Prezidentovo rozhodnutí před polednem vyšlo ve Sbírce zákonů, čímž Sněmovna v nynějším složení skončila... Zeman určil i termín nových voleb. Ty se uskuteční 25. a 26. října. Rozhodnutí podle Burianové spolupodepsal i premiér Jiří Rusnok. Dolní komora pak poprvé zasedne 26. listopadu, měsíc po volbách. (Novinky, 28. srpna).

Předsedové sněmovních stran V pátek dopoledne se na Pražském hradě sešli předsedové sněmovních stran - ODS, TOP 09, ČSSD, KSČM a VV ( zástupce strany LIDEM, kteří měli ve Sněmovně několik nezařazených poslanců, nebyl prezidentem pozván) - a jednali s prezidentem Milošem Zemanem. Odpoledne prezident potvrdil termíny všech plánovaných událostí spojených s rozpuštěním Sněmovny a předčasnými volbami. Volby se budou konat 25. a 26. října a nově zvolená Poslanecká sněmovna poprvé zasedne 26. listopadu. Měsíční termín byl dohodnut proto, aby byl dostatek času na vyřízení případných stížností na průběh předčasných voleb.Rusnokova vláda nezískala důvěru
Kabinet Jiřího Rusnoka ve středu večer nezískal v Poslanecké sněmovně důvěru. Pro vládu hlasovalo 93 poslanců, proti bylo 100 zákonodárců, sedm jich nebylo přítomno. Rusnokova vláda by nyní měla podat demisi. Parlamentní strany se shodují na rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb. Jednání o tom začnou už ve čtvrtek. .. „Hodnotím ten výsledek jako velice čestnou porážku, celkově pro další vývoj na české politické scéně je to výsledek příznivý,“ řekl s odkazem na vyslovení nedůvěry a oznámení o začínajícím jednání o rozpuštění Sněmovny. „Podáme demisi,“ dodal Rusnok. Podle něj k tomu dojde v řádu dnů. Uvedl také, že jeho kabinet nebude dělat žádná zásadní rozhodnutí... Proti byla většina bývalé vládní koalice, hlasování ovšem ukázalo, že dříve deklarovaná většina 101 poslanců, kteří by podpořili kabinet na půdorysu bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, zanikla. Dva poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián totiž proti Rusnokovi aktivně nehlasovali. Šéfka LIDEM Karolína Peake to označila za porušení dohody a v sále při hlasování také nebyla. (Novinky, 7. srpna).

Výsledek hlasování znamenal debakl a ostudu pro pravici i její kandidátku na premiérský post M. Němcovou, kteří se stále oháněli 101 většinou. Úřadující předseda ODS Martin Kuba oba poslanecké rebely v dresu ODS označil za lidi, „...kteří využívají jakoukoli záminku k   prosazování vlastních zájmů ve straně.“ Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ho upřesnil: „Zdá se, že zavedli do Poslanecké sněmovny tržní hospodářství, a to se všemi důsledky.“ Předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík do mikrofonu oznámil, že „Poslanecký klub TOP 09 a Starostové se rozhodl, že podpoří předčasné volby,“ a ukázal poslancům arch s podpisy zákonodárců, kteří vyzývají ke svolání mimořádné schůze, která by schválila rozpuštění Poslanecké sněmovny. Gazdíkově krátké řeči poslanci zatleskali a nepřímo aplaudovali i prezidentovi Zemanovi, který své jmenování Jiřího Rusnoka premiérem úřednické vlády označil jako vlastní příspěvek k vyvolání předčasných voleb.Jsem přesvědčena, že ji dostane, říká Benešová o důvěře Rusnokově vládě
”Já jsem ale přesvědčena, že nakonec vláda (Jiřího Rusnoka) tu důvěru dostane. Tak mi něco říká, že ano,“ uvedla Benešová... Naopak předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová v neděli uvedla, že nyní si myslí, že Rusnokova vláda důvěru nezíská, ale nevyloučila, že do hlasování o důvěře se může situace změnit. Sama ovšem odmítá jak Rusnokovu vládu, tak předčasné volby, když má stávající koalice podporu 101 poslance. (Novinky, 7. července ).

Horká otázka, zda Rusnokova úřednická vláda získá důvěru poslanců, začala zajímat i apolitické gamblery, poněvadž sázkové kanceláře ji zařadily do kurzové nabídky. Společnost Unibet se spolehla na vyjednávací schopnosti Miloše Zemana a hypoteční splátky českých poslanců a na vyslovení důvěry stanovila kurz 1,72 oproti kurzu 2,00 na to, že Rusnok důvěru nedostane. Sázková kancelář Fortuna naopak preferovala názor, že Rusnok vládu nedostane. Bookmakeři Fortuny nad vyslovení důvěry důvěry vlaádě silně pochybovali, vož se odrazilo v kurzu 8:1 a současně vypsali kurz 9:1 na možnost, že vládě nevyjádří důvěru ani jeden poslanec...


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Pokus, který se vzpírá logice: částice spolu komunikují ze záhrobí, Autor Josef Kučera, 31. sepna, Technet.cz

Člověk už si pomalu zvykl na to, že se ve světě elementárních částic dějí roztodivné věci, které se často vymykají zdravému rozumu, ale že by spolu mohly být ve spojení dvě částice, z nichž jedna vlastně ani neexistuje, je přece jenom trochu moc. Jenže přesně tohle ukázal nedávný pokus izraelských vědců. .. Kvantová provázanost je jev, při němž dochází k propojení dvou kvantových objektů (obvykle elementárních částic) v tom smyslu, že se mohou vzájemně ovlivňovat, ať je dělí jakákoli vzdálenost. .. Představte si například, že máte dva provázané fotony, jeden ve stejné místnosti jako vy a ten druhý v jiné. Když u fotonu vedle vás změníte nějakou vlastnost (třeba tzv. spin nebo polarizaci), pak se ta samá vlastnost okamžitě zrcadlově změní i u toho druhého. Přitom vůbec nezáleží na tom, jak daleko jsou oba fotony od sebe, může to být pár centimetrů stejně jako světelných let, výsledek je vždycky stejný...Právě tohle prapodivné chování kvantového světa dohánělo k zoufalství Alberta Einsteina, který o kvantovém provázání hovořil jako o "strašidelném působení na dálku".. Vědci z Hebrejské univerzity v izraelském Jeruzalémě ale nedávno provedli experiment, při němž bizarnost kvantové provázanosti posunuli ještě dál. Podařilo se jim provázat fotony, které spolu  ve stejný čas  vůbec neexistovaly. Čímž prokázali, že kvantová provázanost se nemusí omezovat jen na prostorové vzdálenosti, nýbrž že k ní dochází i v různých časech.... Jak toho dosáhli? Dávejte pozor, vědci mezi sebou nejprve provázali dva fotony, které si pro jednoduchost označíme jako F1 a F2. Potom u fotonu F1 změřili jeho polarizaci a zničili ho. A teprve pak vytvořili další pár provázaných fotonů, tentokrát F3 a F4. A aby toho nebylo dost, foton F3 ještě provázali s F2, čímž automaticky došlo i ke spojení F1 a F4. To by samo o sobě nebylo nic až tak překvapujícího (fyzici tomu říkají předávání kvantové provázanosti), kdyby foton F1 v té době už neexistoval. Mezi fotony F4 a F1 se vytvořilo přízračné propojení, přestože byl foton F1 zničen dřív, než se foton F4 vůbec objevil na scéně... Izraelští vědci výsledky vysvětlují tím, že ke změnám na fotonu F1 došlo ještě předtím, než foton F4 vznikl, takže podle nich de facto budoucí děje zpětně ovlivňují historii. Ale lze se na to dívat taky obráceně. A sice tak, že to, co se stalo v minulosti, se nějak přeneslo do budoucnosti na foton, který měl teprve vzniknout. Je to k nevíře, ale výsledky pokusu hovoří jasně – ono "strašidelné působení na dálku" se uplatňuje nejen v prostoru, ale i v čase. .. .. ..


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto prázdninového trojčísla byla z technických důvodů provedená 7. října v 16:00 hodin a redakce tímto děkuje všem autorům za hodnotné příspěvky do prázdninového trojčísla.. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN