< US President B. Obama And Nobel Peace Price ;Czech
NETSOCAN
Číslo 10 -- ŘÍJEN 2009 ---Ročník VIII.
Barrack Obama a Nobelova cena za mír


Americký filmový a televizní režisér, scenárista, producent a spisovatel, který byl podle časopisu Time v roce 2005 označen za jednoho ze stovky nejvlivnějších lidí na světě, napsal prezidentovi Obamovi dopis , kde vyslovuje svůj názor na nynějšího amerického prezidenta a čerstvého laureáta Nobelovy ceny, jako na mírotvůrce. Překlad dopisu je použit z webu Zvědavec - Michael Moore píše Obamovi - a doplněn výběrem z tamější vysoce zajímavé diskuse na toto téma.

Vážený pane prezidente

Jak je to skvělé, že jste byl dnes označen za muže míru. Vaše energická, brzká prohlášení, že uzavřete Guantanamo, že přivede vojsko z Iráku domů, že chcete svět bez jaderných zbraní, vaše přiznání Íráncům, že jsme v roce 1953 svrhli jejich demokraticky zvoleného prezidenta, váš krásný projev muslimskému světu v Kairu, to, že jste eliminoval ten nesmyslný výraz „válka proti terorismu“, že jste ukončil mučení, to všechno umožnilo nám a světu, že se cítí malinko bezpečněji, porovnáme-li to s posledními osmi lety. Za posledních osm měsíců jste trošku vylepšil image naší země a naznačil jste, že existuje mnohem rozumnější cesta.

Ale...

Je ironií, že jste obdržel tu cenu v druhém dni devátého roku toho, co se nyní stalo vaší válkou v Afghánistánu, a tohle nikdo nepřehlédl. Jste nyní skutečně na křižovatce. Můžete poslouchat generály a válku rozšířit (výsledkem bude pouze prohra, kterou lze dobře předpovědět), nebo můžete deklarovat Bushovou válku za ukončenou a přivést armádu domů. Hned. Tak by se zachoval skutečný muž míru.

Není nic špatného na tom dokončit to, v čem váš předchozí kolega selhal – chytit toho nebo ty, kteří jsou odpovědní za hromadnou vraždu 3000 lidí 11. září. Ale tohle nelze udělat tanky a vojenskými oddíly. Pronásledujete kriminálníky, ne armádu. Na myš také nepoužíváte dynamitovou nálož.

Taliban je jiný problém. To je problém samotných Afghánců, oni to musí vyřešit… svobodu nelze dovést na předním sedadle Humvee.

Musíte ukončit naši přítomnost v Afghánistánu okamžitě. Pokud to neuděláte, nezbude vám, než tu cenu do Osla vrátit.

Váš

Michael Moore

P.S. Vaše opozice dnes strávila dopoledne útoky na vás za to, že jste do této země přinesl dobrou vůli. Proč ti lidé tak velmi nenávidí Ameriku?... Domnívám se, že jen to, že jste se odvážil do minového pole nenávisti a pokusil se zvrátit neopravitelné škody způsobené posledním prezidentem, bylo vítáno miliony lidí včetně mě, ale oceňujeme to také jako akt hrdinství. Zato jste dostal tu cenu. Celý svět závisí na USA a vy jste doslova zachránil planetu. Nezklamte ty lidi.


VÝBĚR Z DISKUSE NA WEBU ZVĚDAVEC (diskutéři většinou neuvádějí svá jména a používají nick („pseudonym“)

Nobel price
….Pokračovanie vojny v Afganistane, pokračovanie vojny v Iraku, rozšírenie vojny v Pakistane, pokus o "cvetnuju revaľuciju" v Iráne, buzerovanie Iránu, stiahnutý chvost pred stovkami jadrových hlavíc Izraela a vyhrážanie sa Palestíne, destabilizácia vlád a upevňovanie moci v Južnej Amerike (Honduras, Bolívia), stiahnutie technickej hovadiny zvanej protiraketový štít (nezabudli sme na sci-fi Reagana Hviezdne vojny), ich nahradenie strelami z lodí, ktoré nebudú tak isto fungovať, ale veď to nevadí, lode sú mobilnejšie. To mention just a few. Muž mieru so značnou charizmou, ktorý neprestal dávať ďalej vraždiť civilistov, ženy, deti.
(nono2, 12.10. 7:41)


RE: Nobel price
…Na druhe strane je svet uz unaven militantni politikou USA i problemu na Blizkem vychode. Nabizi se spekulace, ze by to mohlo byt popohnani k opravdovemu uskutecneni predvolebnich slibu o ukonceni valky v Afghanistanu i Iraku, a mozna taky, aby nebyla rozpoutana dalsi valka - v Iranu. Uvidime. Ale v kazdem pripade je to udeleni velice diskutabilni.

Pisatel si přeje zůstat v anonymitě, 12.10. 13:04
myslím si,
že Moore klepol klinček po hlavičke,lebo ak sa zastavia CIA ako najvačšiemu svetovému distribúterovi drog príjmy z ich najvačšej kolónie , nebudú mocť chazari z ameriky vyvážať "demokraciu" do celého sveta... Vyschne im najvačší mimovládny zdroj príjmov na vojny. A o to predsa Moorovi ide. Urobiť z Obamu skutočného mierotvorcu.
(abc, 12.10. 12:55)
Obama si cenu zaslouží
Celá velmocenská politika má také nějakou setrvačnost! Buďme rádi i za nějaké změny , i když malé. Za politikou v USA stojí mnoho zájmů nadnárodních korporací,zbrojařů , kapitálu, bank a dalších mnoha institucí a Obama si nemůže jenom tak dělat co chce!!! Nakonec v rámci demokracie zastupuje všechny , jak ty bohaté, tak ty chudé, takže se musí ohlížet na všechny. Třeba ukončit válku na ráz v Afganistánu také nejde - USA zabředly do stejné politické a vojenské šlamastyky jako ve Vietnamu a bude stát mnoho úsilí jednou rozpoutaný válečný konflikt zastavit. Každý dnes ví, že je "válka" v Afganistánu "prohraná" a bylo by na místě poctivě říci - zde nejde vnucovat celému národu naše demokratické hodnoty, když o ně převážná část společnosti nestojí a jediná cesta je postupný vývoj, který bude ještě hodně dlouhý. Stejný vývoj čeká KLDR a Kubu , kde už jsou na cestě k jiné lidštější společnosti.Cesta je jasná, velkým příkladem je právě "komunistická" Čína , která se mění před očima a kde zcela jistě dojde po změně ekonomiky i k postupným změnám politickým, které jsou již patrné!Svoboda je velmi křehká květinka a zatímco paradoxně svobod v těchto zemích pro občany přibývá , v USA se vláda až do teď snažila svým občanům svobody zkrátit!!! Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně , jak se zpívá v jedné písni a všechny změny podobného charakteru potřebují svůj čas a vývoj. Proto také nemůžeme chtít po Obamovi, aby se všechny změny staly přes noc!!! Cesta je nastoupená dobře, teď jenom doufat, že se mezitím USA nezřítí do nekontrolovaného ekonomického kolapsu a ten by znamenal daleko větší katastrofu pro celý svět, než jsou nějaké "pomalé" změny prezidenta Obamy.

(Laskavý, 12.10. 13:03)
RE: Obama si cenu zaslouží
Dobře napsané Laskavý. A pokud není prez. Obama jen dvojitým agentem, tedy figura v rukou finanční a jiné oligarchie (mafie), která má jen mediálně nahradit zprofanovaného a zakrvaveného Bushe, Cheneyho, Rumsfelda atd. a v agenturních úkolech dále (stále radostněji) pokračovat, tak mu podle mne nic jiného nezbývá, než činit změny opatrně, postupně a až s narůstajícím osobním vlivem nad chobotnici důsledněji.
Ostatně si myslím, že budoucnost možná už brzy ukáže, jak dalece je tato nová "lidštější" tvář US politiky pevná v kramflecích a jestli si tu dynamitovou cenu pro dobro VŠECH zúčastněných opravdu zasloužila.
Kritizovat je lehké, ale chtěl bych vidět některé zdejší kritiky, jak by se chovali na jeho místě, zvláště, když MUSÍ spolupracovat s lidmi jako je personální šéf Bílého domu (ředitelem kanceláře - Chief of Staff), nadelegovaný prezidentův "stín", Rahm Israel Emanuel.
(Jansmith, 12.10. 14:17)
RE: Obama si cenu zaslouží
Máte naprostou pravdu. Nemůžeme chtít po Obamovi, aby měnil věci rychle a proto je potřeba, aby místo snižování počtu jednotek v Afghánistánu tyto počty zvyšoval. Jedině tak bude mít jeho činnost nějaké viditelné výsledky a je jisté, že právě tento způsob "pomalých" změn, to jest zvyšování místo snižování, je viditelnou změnou proti politice Bushe.
Takový Bush totiž na rozdíl od Obamy hovořil o zvyšování a zvyšoval, zatímco Obama mluví o snižování s kupodivu také zvyšuje. To je myslím velice pozitivní změna, neboť to má velký vliv na americkou populaci, která se nyní (na rozdíl od Bushe) může spolehnout na prezidentovo slovo.
Proto souhlasím s panem Laskavým Montážníkem, že ukončit válku v Afghánistánu prostě nejde, dokud tam nepochcípe alespoň milión lidí, tak jako ve Vietnamu. K čemu by to pak celé bylo? Vždyť by si lidi o Bushovi a jeho o 180 stupňů odlišném nástupci, mohli myslet, že jsou idioti, kteří dosáhli jen toho, že pochcípalo moře lidí a výsledek je jen jediný, výrobci zbraní mají žně.
Takže abych to shrnul, jsem zajedno s panem Laskavým, že ukončit válku v Afghánistánu (nedejbože okupaci Iráku) prostě nejde, protože Obama zastupuje zájmy všech, tedy jak daňových poplatníků, kteří to celé financují, tak majitele továren na zbraně, kteří na tom celém bohatnou. A když se vezme, kdo je mocnější, zda řadový občan, nebo člověk, který si takových řadových občanů může koupit třeba milión i s jejich baráky a domácími zvířaty, pak je jasné, jakou volbu musí Obama udělat, aby byli všichni spokojení. Jak ožebračení daňoví poplatníci, tak i ti, kterým daňoví poplatníci patří.
Nejdůležitější je totiž uvědomit si, že některé věci prostě NEJDOU, dokud se na nich pořádně nevydělá. A je zapotřebí zvolit takovou "pragmatickou" politiku, aby se vlk nažral a koze zůstaly oči pro pláč. A obalit to do spousty hezkých slov, aby byla "změna" patrná.

(hestroy, 12.10. 14:59)
RE: Obama si cenu zaslouží
Obávám se, že jste naprosto tragickým způsobem nepochopil, že tzv. zavádění demokracie je pouze heslem k získání veřejné podpory u západní civilizace za účelem provádění operací, které mají za cíl omezovat suverenitu, loupit a ovládat napadené oblasti!! Nevím, jak jste došel k přesvědčení, že komunistická Čína spěje ke svobodě. Sousloví "lidštější společnost" se jako součást politického slovníku možná hodí tak do projevu Václava Havla a jiných pravdoláskovců, kteří vyjadřují veřejnou podporu těm nejnelidštějším vojenským zásahům proti civilnímu obyvatelstvu. Mimochodem - jistě jste četl zde nedávno vyšlý článek popisující situaci v současném Iráku. Myslím, že pro místní lidi se sotva něco změnilo. Někdy je možná lepší si položit otázku, co je přijatelnější - jestli vlastní nebo cizí tyran.
(kontra-kastrol, 12.10. 19:24)
Je USA vzorem celemu svetu?
Obama mohl toto podporit - a jake se mu dostalo podpory v USA? Je videt, ktere kruhy ci lide vyuzivaji kazde prilezitosti, aby ho mohli ocernit. Nepochybuji, ze mu vyhrozuji - bud budes delat, co my chceme anebo te znemoznime. Mohli by ho take zlikvidovat, jak se to stalo Kennedymu. Je zrejme, ze v USA ma vliv skupina lidi, kteri ovladaji jak banky, tak media a i Hollywood.
Tito lide nepreji miru a klidu - v takovem klidu by se mohlo odhalit, co tito lide chteji a odkud pochazeji. Napada mne, ze Bush take delal, co mu porucili, nebot tesny vysledek jeho druhe volby mohl byt zmanipulovany. Jinymi slovy - byl vydirany. Obama neziskal zadne bohatstvi s pomoci ruznych intrik a zatim na neho nic nemaji - staci mala chyba treba v Afganistanu, jako neuspech a jiz se to s nim bude houpat. Jiste ho peclive sleduji.

(Sova, 12.10. 14:19)
RE: Ironie
Moore nam tady namlouva, ze nevi nic o bankerich bohatnoucich na pujckach a investicich do vojenskeho prumysloveho complexu a kupujicich si vladu a kongres a Pentagon pro jistotu. Dale se zda ze Obama po necelych dvou letech v Usraelskem serenatu se stal milionarem. Za tim vsim mame kasparovodice kteri tyto vodi na scenu podle stareho KGB/STB receptu. Tedy jeden vyslychajici krutas a druhy zase dobrak od kosti. Tito se stridaji tak ze uleva ze Bush odprejsknul ze sceny a prisel dalsi Bush ale s lidskou tvari chvilku vydrzi, nez kasparovi strhnou masku.. Nobelaci jenom pomahaji co jim sily staci se vejit do tohoto konceptu. Uz celkem dlouho. Skoda ze Bush minul nobelovku o fous.
(p, 17. 10. 3:55)
Moor je falešný
Kdyby pan Obama (33° Slobodných Zehnářů) řekl upřímě, co si myslí, tak ty jeho holčičky vylítnou v pentagonu komínem (Jako mozeček z JFKeje, když moc povídal). Tohle je velký problém s tou nobelovkou, nejdřív Al-Gore za tu vylhanou slátaninu a teď tenhle pán. A Arafata si za to berou do huby, no fuj. Svět se zbláznil…
Ale nejvíc se mi líbí ten názor, že to Obama dostal za dojednání míru s mimozemšťany (USA talíře - projekt "příšeří" nebo tak nějak - samozřejmě pozemské, od 90. let neviditelné) již brzy Obama vylže světu, že komunikuje s mimozemskou civilizací a že jsme v míru.
To by sedělo, vždyť Amíci už lítaj v talířích naschvál bez krytí aby se jako zvyšoval výskyt UFO. Často se úmyslně nechají pozorovat třeba 20 minut. Jsou to šašci - lituju lidí, kterí to žerou a ještě víc těch, kteří v tomhle šrumci přehlédnou věci jako "Agenda 21" nebo "codex alimentarius" nebo i ten "product placement" co nám tu v ČR schvalují(možná uš schválili).
Z lidí se stávají opravdu zombie, a kdo by tomu uvěřil, že to fakt takhle funguje Když to pan Brzezinski říkal, tak mu všichni říkaly, NÉÉÉ, lidi přece tak blbí nejsou, to nesežerou, to nepůjde. A jak vidíte FUNGUJE TO SKVĚLE. Do konce roku Obama řekne světu, že má kontakt. Pokud nebude co dát do zpráv, tak i dřív.

(Jan Maroušek, 13.10. 11:43)
RE: Obama si cenu zaslouží
Dobře napsané Laskavý. A pokud není prez.Obama jen dvojitým agentem, tedy figura v rukou finanční a jiné oligarchie (mafie), která má jen mediálně nahradit zprofanovaného a zakrvaveného Bushe, Cheneyho, Rumsfelda atd. a v agenturních úkolech dále (stále radostněji) pokračovat, tak mu podle mne nic jiného nezbývá, než činit změny opatrně, postupně a až s narůstajícím osobním vlivem nad chobotnici důsledněji.
Ostatně si myslím, že budoucnost možná už brzy ukáže, jak dalece je tato nová "lidštější" tvář US politiky pevná v kramflecích a jestli si tu dynamitovou cenu pro dobro VŠECH zúčastněných opravdu zasloužila.
Kritizovat je lehké, ale chtěl bych vidět některé zdejší kritiky, jak by se chovali na jeho místě, zvláště, když MUSÍ spolupracovat s lidmi jako je personální šéf Bílého domu (ředitelem kanceláře - Chief of Staff), nadelegovaný prezidentův "stín", Rahm Israel Emanuel.
(jansmith, 12.10. 14:17)
Nic převratného
Rozhodně si nemyslím, že prezident Obama patří mezi ty bohatýry dnešní doby. Možná to je statečný chlapík, ale jistě si nebude přílíš vyskakovat. ONI ho mohou přiskřípnout ke zdi poměrně lehce. Má přeci manželku,dvě malé dcerky. Kdo by si hrál na hrdinu, když bezpečí své rodiny by tím ohrozil?
(daniela, 12.10. 21:00)

Výběr textu a titulek frs
17. října 2009

NETSOCAN