NETSOCAN
Číslo 10 -- ŘÍJEN 2009 ---Ročník VIII.
O daních a zdravotnictví

Paní Rousová napsala hezký článek o nespravedlnostech našich "rovných" daní z dílny ODS ZDE . Tyto nespravedlnosti nevidí tam, kde je vidí politici ODS. Ti je vidí v tom, že ti ubozí bohatí lidé s velmi vysokými platy musí platit vysoké odvody na zdravotní a sociální pojištění. Proto jim udělali stropy na placení těchto pojištění nebo daní - to podle nátury toho kterého čtenáře. Nesmíme přece trestat naše úspěšné občany. Přitom se nesmíme ptát, z koho ty svoje vysoké příjmy vyždímali. A paní Rousová krásně ukázala, jak jejich snahy dopadly. Ale co bychom si povídali - ať platí ti neúspěšní a neschopní. Na to je máme, jak nám ukázal Janotův balíček.

Ve svém článku paní Rousová pro pořádek napsala, kolik u nás na zdravotnictví vlastně platíme. Je to letos celkem 34% hrubé mzdy. Toho se ihned chytil pan Čulík, aby nám zdůraznil přednosti britské demokratické společnosti.

Pozn. JČ: Pro srovnání: v Británii činí tyto odvody jen 12,8 procent! Jak obrovskými částkami plýtvá česká státní správa (!!) a jak obrovskými částkami zatěžuje zaměstnavatele (!!).

A hned si přihřál neoliberální polívčičku o plýtvání státu a zatěžování zaměstnavatelů. To je evergreen všech neoliberálních ekonomů a pravicových politiků. Plýtvavý stát, který rozhazuje peníze těch úspěšných. Že většinu těch peněz vybere od méně úspěšných, se už neříká - nehodí se to do krámu. A ty peníze stát nerozhazuje, ale přerozděluje. Bez tohoto přerozdělení by ti "neúspěšní" lidé s nízkými platy chcípali na ulicích.

Ale příklad Britanie nebyl nejšťastnější. Stačí si vzít kalkulačku a spočítat si, kolik vlastně stát vybírá v absolutní hodnotě - ona totiž procenta nejsou zrovna vypovídající. Není problém si vypočítat, že 34% z české průměrné mzdy je asi 8 160.- Kč. Stejně tak není problém si vypočítat kolik se platí v Británii. Jejich 12,8% činí asi 9600 Kč. Přitom jsem vzal do úvahy, že platy na západě jsou asi trojnásobek našich platů. Myslím, že je to tak.

Já osobně bych řekl, že stát v našem případě kompenzuje nízké mzdy zaměstnanců vyššími odvody zaměstnavatelů. Někde se ty peníze vzít musí. A zaměstnavatele to přijde laciněji než zvyšovat platy, že?

Ono totiž zdravotnictví něco stojí v absolutní hodnotě - nikoli v procentech. Kdyby u nás klesly platy na polovinu, museli bychom platit asi 50%. To ovšem nejde. Museli bychom zřejmě zavést americké zdravotnictví, ve kterém by si každý platil doktora ze svého. Politikům ODS by se to líbilo - vždyť to už připravovali ve své modré šanci. Ale u nás by bylo asi větší procento lidí než v USA, kteří by si nemohli doktora dovolit. Nechci domýšlet následky takového rozhodnutí.

Kdyby zaměstnavatelé platili spravedlivě - jako ve Velké Britanii - naše dělníky a svoje zaměstnance, mohli by také platit jen 12%. Ale to by si asi nikdo moc nepolepšil (v absolutní hodnotě), že?


Ing. Josef Vít
6. října 2009

NETSOCAN