NETSOCAN
Číslo 10 -- ŘÍJEN 2009 ---Ročník VIII.
Může zákon o lobbingu omezit korupci?

V neděli na Primě diskutovali otázku, zda může zákon o lobbingu omezit korupci v politice. Diváci odpověděli jasně - dvě třetiny byly přesvědčeny, že ne. Já osobně se divím, že u nás máme tolik optimistů. Nebo naivních lidí.

Situace je v podstatě jasná. Stanovit nějaké mantinely pro lobbing je naivní. Platí jednoduché pravidlo: lobbing rovná se korupce. Lobbing je zločin a měl by se trestat. Pro poslance nebo jiné státní úředníky by styk s lobbyistou měl být trestán vyhazovem z funkce.

Pokud by měl někdo jiný názor, můžeme si představit následující situaci. Vláda chce zavést vyšší daň z cigaret nebo z alkoholu. Za poslancem přijde lobbyista a začne ho přesvědčovat“ "Podívejte se, pane poslanče, lidé kouří a pijí alkohol, protože je to jejich radost. Sám víte, že moc radosti lidé nemají. A vy jim teď chcete tu radost brát. Vyšší daň bude znamenat, že mnoho z nich si nebude moci dopřát svých dvacet cigaret nebo deset piv denně. Co ti lidé budou dělat? Berete jim jejich jediné potěšení." Co myslíte, že poslanec udělá? Půjde do sebe a rozhodne se, že nejde lidem brát jejich potěšení nebo toho pána pošle někam? Řekl bych, že odpověď je jasná.

Ale vezměte si jiný příklad. Za poslancem přijde lobbyista a řekne: "Pane poslanče, v parlamentu budete hlasovat o zvýšení daní na cigarety a alkohol. Podívejte se, když budete hlasovat proti, tak tady máte ´pět na stole českých´ a doufám, že se domluvíme." Já nevím, ale jsem přesvědčen, že se domluví.

Že se nedomluvil ten redaktor MfDnes s některými pány, nebylo proto, že by byli tak ctnostní, ale protože nabídl málo. Bohužel, komunista a další mu na to skočili. Komunista asi proto, že je z chudých poměrů, a ten z Top09 ještě neví, za kolik se chodí.

Lidé by měli vědět, že v kapitalismu korupci odstranit nelze. Korupce je mateřské mléko kapitalismu. S korupcí jde všechno líp - a laciněji. Pro ty, kteří neví, jak to chodí, tak malá ukázka. Někde je třeba něco postavit. Stavba by se dala pořídit za 1 milion. Kapitalista se dohodne se státním úředníkem, že to udělá za 2 miliony a z těch dá tomu úředníkovi 500 set tisíc. Plácnou si a je spokojenost na obou stranách.

Proto u nás máme nejdražší dálnice na světě. Přitom řešení je nasnadě. Stačí zřídit státní podnik na stavbu dálnic a budeme mít laciné dálnice. Jenže to nejde - jak by k tomu ti kapitalisté přišli, když by si na stavbě dálnic nemohli nahrabat miliardy.

Podobně je tomu všude. Korupce nás provází celou dobu budování kapitalismu. Ještě si pamatujeme - aféry Bamberk nebo gripeny. ODS chtěla zrušit stravenky, ale nakonec z toho nic nebylo. Pan Mitrofanov v Právu mluvil o Dalíkovi a stotisících eurech. Průmysl hazardu také vydělává slušné peníze - je to víc než sto miliard ročně. Státu z toho plyne jen pár kapek. Mluvilo se o zvýšení podílu státu o 100%. Kdyby se to podařilo, tak by stát dostal do ozdravného Janotova balíčku 4 miliardy. No, nevyšlo to, lobbyisté byli přesvědčivější a dluh zaplatí ti nejchudší ze zvýšené DPH. Obyčejní lidé nemají dost na to, přesvědčit naše poslance co je správné.

Jakékoli řeči o lobbingu a korupci jsou jen mlžení. Asi tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Co je doma, to se počítá.


Ing. Josef Vít
5. října 2009

NETSOCAN