NETSOCAN
Číslo 10 -- ŘÍJEN 2012 --- Ročník XI.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Předsedu a vedení ČSSD zvolí na sjezdu velrybáři
Dokumenty
o Memorandum k 17. listopadu
o Ing. Josef Vít
AKTUALITY
o Hnus a špína českých médií nezná mezí
o Ing. Josef Vít
GLOSY
ČLÁNKY
o Karibská krize
o Ing. Josef Vít
o Dluhy
o Ing. Josef Vít
Družstevnictví
Zahraničí
o Bolivariánská Venezuela a 4.světová válka! Aneb...
o Josef Mikovec
o Írán: Život nebo smrt?
o FRS
NETSOCAN MONITOR
o Jednání ODS za 4 miliony. S řízečky, srnčími hřbety a kuřecím soté
o Přímá volba předsedy ČSSD se opět konat nebude
o Řecký novinář, ...byl osvobozen
o Většina solidních Britů je v Británie nešťastných
o Papandreu se potil, pak zkolaboval, píše ve své knize francouzský exministr
o Občané ČR jsou vystaveni bezprecedentnímu nebezpečí...
o Muammar Kaddáfí byl zařazen mezi mučedníky revoluce
o Kaddáfího vrazi umírají jeden za druhým
Reader´s Digest
o


o
o
o
Předsedu a vedení ČSSD zvolí na sjezdu velrybáři

o Také majitelé „mrtvých duší“, tupí aparátčíci, „Zemanovi mladí frackové“ (mladí kariéristé typu Grosse), a  klienti všech těchto výtečníků. To není fantasmagorie ani nadsázka, ale smutná realita.
o Proč? „Tím, že nikdo nenavrhl do programu přímou volbu předsedy, bude nepřímá,“ sdělil v sobotu Právu jeden z účastníků jednání ústředního výkonného výboru (ÚVV ČSSD). Vedení ČSSD tak pohrdlo přímou demokracií a dalo najevo, že pohrdá členskou základnou a skutečnou demokracií i úsilím o renesanci ČSSD. Jak může vedení ČSSD beze studu prohlašovat, že hodlá zavést přímou demokracii ve státě, když se ji bojí praktikovat ve vlastní straně?!  
o Přitom jde o zcela klíčovou záležitost! Nepřímá volba stranických funkcionářů fungovala perfektně po založení sociální demokracie, kdy zvoleného socana čekala perzekuce, vyhazov z práce, soud a kriminál. Tehdy na funkce v partaji kandidovali skuteční hrdinové, hodlající měnit svět. Nyní, když zvolení do funkce znamená kariéru a koryto, tak se o tato koryta ucházejí mj. i bezuzdní kariéristé.
o V polistopadové ČSSD se to prokázalo v případě mladého S. Grosse, který neovládal jediný cizí jazyk a přesto byl zvolen nejprve do funkce předsedy partaje a poté za českého premiéra. Navíc většina předsedů ČSSD se ukázala být sociálními demokraty vskutku zvláštního ražení: J. Horák odešel do USA, M. Zeman a J. Paroubek si založili vlastní strany... Zvláštní fluktuanti.
o Volba příštího předsedy ČSSD tak bude opět politickým handlem zástupců regionů: když nám schválíte našeho kandidáta, my vám poskytneme protislužbu. Sjezd se opět stane volební mašinerií a o potřebném programu, o vizích a o budoucnosti země se opět jednat nebude. Přímá volba vedení by byla pravým opakem: došlo by k otevřenému střetu programů a vizí jednotlivých kandidátů, tak trochu po vzoru volby amerického prezidenta.
o Situace je zoufalá i na úrovni místních organizací. Jeden z pražských obvodů v podstatě ovládli mladí sociální demokraté. Přihlásili si do strany své známé, rodiče apod., kteří jim pomohli ke zvolení do funkcí a už se neobjevili. Schůze jedné místní organizace není již rok usnášeníschopná. Co na tom! Mladí sociální demokraté jsou prakticky ve všech funkcích – od ÚVV až po radní městské části. Zde se spojili s podobnou tlupou v ODS a rozprodávají (privatizují) majetek obce.
o Poradce prezidenta Clintona, Lester Thurow, před 14 lety napsal: „Pravice privatizuje, omezuje stát, hlásá kult individualismu a svobodného trhu, a levice, dokonce i když sedí ve vládě, se odvažuje tento proces jen tlumit. Přitom programové rozdíly jsou v podstatě bezvýznamné... Teď, když levice úplně ztratila vědomí historické mise, kapitalisté se nemusejí z této strany ničeho obávat.“
o Lester Thurow má pravdu. Ničeho se nemusejí obávat ani kapitalisté sociálně demokratičtí, jako např. D. Rath. Ten, aby udělal radost jedné ze svých manželek, pojal svou historickou misi tak, že jí koupil rovnou polikliniku. Viz
Rath odmítá kritiku za koupi polikliniky .
(František Stočes)

oNETSOCAN MONITOR


Jednání ODS za 4 miliony. S řízečky, srnčími hřbety a kuřecím soté
Kongres ODS, to není jen Petr Nečas a rebelové, ale také srnčí hřbety v omáčce s karlovarskými knedlíky, řízky s bramborovým salátem, kuřecí soté s rýží, zákusky, káva a moře nealko nápojů. Cena za celý kongres je podle mluvčího ODS o něco více než 4 miliony korun. "Záleží na tom, kolik se toho sní," řekl iDNES.cz Tomáš Bartovský... O delegáty kongresu se ve dvou halách na Výstavišti v Brně starají desítky hostesek v bleděmodrých kostýmcích., které musely přijít do práce už před osmou ráno, když byly ještě jednací sál prázdný... Celý prostor připravovalo pět dní okolo 150 lidí z patnáctky firem, zjistila ČTK. Jen o něco menší počet lidí, od ochranky, přes recepční až po kuchaře, se v sobotu o šest stovek delegátů stará. iDNES, 3. listopadu).

Jak se zdá, české tradiční knedlo-zelo-vepřo těmto dealerům české ekonomiky nevoní. Ekonomiku již rozprodali a životní úroveň penzistů, mladých rodin, matek samoživitelek a nezaměstnaných je tak mizerná, že i to tradiční knedlo-zelo-vepřo se pro ně stalo sváteční potravou. A zatímco si tito novodobí čeští bídníci zvažují, zda pro ně není východiskem z nouze sebevražda, ekonomičtí ódéesesáci při srnčím hřbetě dumají, jak se udržet u koryt. Je to opravdu makačka! Ale zatím se jim to, díky popletené a zkorumpované levici, kupodivu daří.Přímá volba předsedy ČSSD se opět konat nebude
Soc. dem. bude příští rok v březnu vybírat nové vedení. Ačkoliv to umožňují stranické regule, ČSSD opět nebude volit svého šéfa všemi členy, ale na sjezdu, který se sejde v Ostravě. Vyplynulo to ze sobotního jednání nejvyššího orgánu soc. dem. mezi sjezdy, ústředního výkonného výboru... „Tím, že nikdo nenavrhl do programu přímou volbu předsedy, bude nepřímá,“ sdělil v sobotu Právu jeden z účastníků jednání ústředního výkonného výboru (ÚVV) pořádaném v pražském hotelu Olšanka. (Novinky, 3. listopadu).

Skutečnost, že žádný z členů nenavrhnul přímou volbu předsedy a místopředsedů ČSSD lze považovat za zmrazení modernizace strany. Co je ještě horší, ČSSD není na přímou volbu předsedy fakticky připravena, poněvadž přímá demokracie může správně fungovat jen tehdy, bude-li volbám předcházet demokratická diskuze. A ČSSD médium, které by bylo schopné takovou diskuzi zajistit nemá. Dřív se z takových důvodů vydával stranický tisk. Dnes na to ČSSD nemá, poněvadž vyhazuje stamiliony na nepřetržité volební kampaně. Tato strana je evidentně v těžkém morálním úpadku a trpí silným demokratickým deficitem. Fluktuace bývalých předsedů ČSSD Zemana a Paroubka, kteří si založili vlastní strany jsou evidentním důkazem. Komunisté, vydávající Halo noviny jsou proti ČSSD fakticky demokratickou stranou.Řecký novinář, který vydal seznam osob vyhýbajících se placení daní, byl osvobozen
Řecký novinář Kostas Vaxevanis, který publikoval seznam 2000 řeckých občanů s konty ve Švýcarsku, kteří se vyhýbají daním, a byl za to zatčen za údajné porušení práva na soukromí, což vyvolalo v Řecku obrovské rozhořčení, byl nyní shledán nevinným. Rozhodl to panel tří soudců... "Novinářská práce je zveřejňovat to, co někdo nechce, aby bylo zveřejněno. Všechno ostatní je reklama," citoval Vexanis George Orwella v soudní síni. Vexanisův případ vyvolal v Řecku obrovský skandál, protože seznam neplatičů daní poskytla řecké vládě Christine Lagardová, dnešní šéfka MMF, ale řečtí vládní čintelé po dva roky proti neplatičům daní nezasáhli. Vymlouvali se, že seznam ztratili, atd. (Britské listy, 2. listopadu).

Zatímco se kauza Vaxevanis blížila zdárnému konci, byl v Athénách zatčen další novinář, Spiros Karatzaferis. Kuriózní je, že tento žurnalista byl zavřen, přestože nic nepublikoval! Pouze prohlásil, že od skupiny Anonymous získal důkazy, že řecký státní dluh, který přiměl jeho zemi, aby se snažila získat finanční pomoc, byl fingovaný. Rovněž byli z práce vyhozeni dva televizní konferenciéři, kteří kritizovali řecké úřady. Zmíněné případy, které místní novináři označili jako rostoucí státní cenzuru, vyvolaly masové protesty, zahájené zaměstnanci řecké státní televize. Novináři protestují, že jsou perzekuováni za to, že dělají svou práci a prohlašují, že je jejich povinností sdělovat občanům pravdu. Země je v hluboké krizi a občané mají právo znát informace, které jim vláda zatajuje. Více viz Greek journalist acquitted of breach of privacy for 'Lagarde list' .Většina solidních Britů je v Británie nešťastných
Průzkum veřejného mínění, provedený univerzitou v Huddesfieldu zjistil, že většina rodin patřících ke střední třídě chce emigrovat, poněvadž Velká Británie jim už neposkytuje dobré životní podmínky. Dotazováno bylo 1000 rodin a téměř každé dvě ze třech rodin hodlají opustit Británii kvůli špatným ekonomickým podmínkám, počasí a ztrátě národní hrdosti. Počasí jako důvod k odchodu uvedlo 59% rodin, ekonomický pokles zmínilo 49 %, drahé bydlení 43%, špatné mezilidské vztahy 35% a ztrátu mezilidských a sousedských vztahů v britské společnosti uvedlo jako příčinu 33% dotázaných. 85% rodin se svěřilo, že chtějí své děti vychovávat v zemi se silným komunitním cítěním, než jaké podle nich panuje ve Velké Británii. 9 z 10 rodin se přiznalo, že chtějí, aby jejich děti žily v zemi nezasažené kulturou, posedlou celebritami. Austrálii jako cíl uvedlo téměř 33% respondentů, USA 15%, Nový Zéland a Kanadu 13%, Španělsko 10%, Francii 7%, Itálii 3% a Německo 2% respondentů..('Old-fashioned Britain gone': Most Brits unhappy at home, consider emigrating, Russia Today , 2. listopadu. Titulek Netsocan).

Zdá se, že skutečnou příčinou toho, proč Britové hodlají opustit svou vlast, je ekonomická krize, vedoucí k ekonomickému poklesu (49%) a v důsledku toho k drahému bydlení (43%). Dokazuje to i fakt, že se žádný Brit nehodlá stěhovat do Řecka, kde je velice příznivé počasí, ale těžká ekonomická krize. Ostatně krize v 30. letech minulého století byla příčinou podstatně větší migrace.Papandreu se potil, pak zkolaboval, píše ve své knize francouzský exministr
Papandreu dorazil do Cannes, kde na něj už čekali kromě jiných, jako třeba amerického prezidenta Baracka Obamy, i značně rozezlení Sarkozy a Merkelová. Ti mu natvrdo sdělili, že pokud řecký premiér uskuteční referendum o úsporných opatřeních, které požadovali evropští partneři, může se Řecko rozloučit s jakoukoli další zahraniční pomocí... „Papandreu se značně potil, jeho slova byla zmatená, pak se zhroutil. Byl zatlačený do kouta a neměl jinou možnost, než hlasovat pro euro, nebo proti. Byla to jeho politická smrt,“ vzpomíná Baroin. Řecký premiér nakonec ustoupil a vyhlásil, že referendum se bude týkat setrvání v eurozóně, nikoli o podmínkách pomoci... „Říkáme vám to rovnou, že pokud uděláte referendum, nebude žádný záchranný plán,“ spustil Sarkozy na Papandrea, který předstíral neporozumění. Merkelová to tedy zopakovala rázně znovu. Napětí stoupalo, byla to psychologická válka. Sarkozy opakoval podmínky, už prý křičel, jednalo se vlastně o ultimátum. Byl to prý Obama, kdo se snažil zmírnit napětí, které se dalo krájet. (Novinky, 2. listopadu).

Záchranný plán v podání eubanksterů... Pomoc přijde v podobě půjček, které odtečou do bank a Řekové z té pomoci neuvidí ani teuro. Když jim chtěli výhodně půjčit Rusové a Číňané, tak byl oheň na eustřeše. Arogance Sarkozyho zřejmě pramenila z jeho nejistoty, kdy bude obviněn z korupce. Tvrdost Merkelové by se asi dala vysvětlit její vlasteneckou tradicí. Zvláštní byl jen klid Obamy. Vždyť s dolarem už skoro nikdo nechce obchodovat a federální dluh USA snes vystoupil na 16,4 bilionu dolarů, čímž dosáhl úrovně 105 procent hrubého domácího produktu. Ten chlap má ale nervy.Občané ČR jsou vystaveni bezprecedentnímu nebezpečí...
protože ani dva měsíce před koncem roku není zajištěno poskytování zdravotní péče v nemocnicích od ledna 2013. Informoval o tom ve čtvrtek 25. října 2012 na tiskové konferenci krizový štáb tvořený zástupci asociací nemocnic, pacientů a odborů... Dramatická situace je způsobena tím, že zdravotní pojišťovny nesplnily povinnost jim uloženou zákonem a s nemocnicemi dosud neuzavřely smlouvy o poskytování péče. Přitom stávající smlouvy pojišťovny vypověděly již v listopadu 2011 a od července tohoto roku s nemocnicemi o nových smlouvách nejednají... Krizový štáb považuje za lživé tvrzení, že redukci nemocniční péče si vynucuje nedostatek peněz v systému zdravotního pojištění. Jeho výběr kopíruje růst mezd, které jsou o 2,8 % vyšší proti roku 2011, a přinesl 10 mld. Kč navíc proti stejnému období loňského roku... Krizový štáb se ptá: kde jsou tyto finanční prostředky? Proto požaduje zveřejnit smlouvy mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami... Krizový štáb odmítá odčerpávání finančních prostředků ze zdravotnictví neustálým zvyšováním DPH. Proto požaduje zvýšením platby za tzv. státní pojištěnce již uskutečněné zvýšení DPH a růst inflace kompenzovat... (Z tiskové zprávy krizového štábu nemocnic, pacientů a odborů , 25. října).

Pokud všechny zdravotní pojišťovny nesplnily povinnost, uloženou jim zákonem, pak by snad měl jednat správní soud potažmo soud trestní, poněvadž jde o organizované spiknutí. Reminiscence na snahu Paroubka a Ratha pokusit se zavést pořádek do hospodaření VZP, kterou vynaložili v roce 2006, a která Paroubka ve volbách 2006 připravila o dost preferencí však signalizuje, že zdravotní pojišťovny, zvláště privátní, připomínají spíše Augiášúv chlév. Jenomže Kristus nikde...Muammar Kaddáfí byl zařazen mezi mučedníky revoluce
Mezinárodní organizace obránců práv Human Rights Watch zveřejnila nové důkazy o zvěrské popravě Muammara Kaddáfího, jeho synů a spolupracovníků. Zpráva této organizace je v rozporu s verzí nových libyjských úřadů, které tvrdí, že smrt Kaddáfího údajně způsobila náhodná kulka v přestřelce... Podle zprávy zmíněné organizace podrobili revolucionáři Kaddáfího a členy jeho tělesné stráže hned po tom, co je zajali, rafinovanému mučení. Přes 60 bodyguardů Kaddáfího bylo popraveno už po smrti libyjského diktátora. Kromě toho dopravili povstalci raněného diktátorova syna Mutassima Kaddáfího ze Syrty do Misuraty, kde byl po několikahodinovém mučení popraven. ( Hlas Tuska, , 18. října).

Lži, násilí, krutosti a barbarství. Tím je charakterizováno zločinné chování pokračovatelů „arabského jara“, kteří by nejraději do posledního živáčka vyvraždili vše, co je spojeno se socialistickou džamahírií . Libyi nyní zasáhla arabská zima a její obyvatelé jistě nezapomenou na klid a životní úroveň, jimž se těšili za Kaddáfího. Že k těmto barbarským zločinům trapně mlčí socialistické strany Evropy, je jejich naprostou ostudou. Že k tomu mlčí Haagský tribunál, je jeho zločinnou charakteristikoiu.Kaddáfího vrazi umírají jeden za druhým
Ve Francii zemřel jeden z povstalců, který se podílel na chycení Muammara Kaddáfího minulý rok, oznamuje televize al-Džazíra... Omran Šában, který před rokem jako první nalezl úkryt bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Syrtě, zemřel v jedné z pařížských nemocnic, kde byl léčen po těžkém mučení a zraněních, které utrpěl, když se nacházel v zajetí u přívrženců svrženého vůdce... Nejedná se při tom o první úmrtí těch, kteří se na chycení Kaddáfího podíleli. Za záhadných okolností zemřelo několik mladých mužů, kteří se bezprostředně účastnili operace, která vedla k vůdcovu zajetí. ( Hlas Ruska, , 29. září).

Taková zpráva je nesporně interesantní, ale těžko ji glosovat. Džamahírie nepochybně prokáže značnou setrvačnost. Tamější situace je však vysoce komplikovaná: lidé prchají do zahraničí, střetávají se tam mezi sebou nejrůznější milice a teprve až koncem letošního října vládní vojska dobyla Bani Valid. Supi, kteří se chtějí zmocnit libyjského nerostného bohatství zemi nejspíše rozporcují a první na řadu přichází odtržení ropné oblasti Kyreneiky.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená do 5. listopadu ve 12:30 a redakce zároveň děkuje autorům za hodnotné příspěvky do říjnového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN