NETSOCAN
Číslo 10 -- ŘÍJEN 2009 ---Ročník VIII.
Nová doba ledová může vypuknout za pár měsíců…

po zhroucení Golfského proudu.

K podobné katastrofě došlo podle vědců na konci poslední doby ledové asi 10 800 let před Kristem. Tehdy rozsáhlé jezero, vytvořené z tajících ledovců, přeteklo do severního Atlantiku a zablokovalo Golfský proud. V Evropě nastal prudký pokles teplot srovnatelný s geografickým posunem kontinentu o 20 stupňů severněji a např. Irsko se ocitlo na úrovni Špicberků. Téměř celá Evropa okamžitě zamrzla.

Tvrdí to Bill Patterson ze Saskatchewanské university , jehož tým analyzoval vzorky bahna z irského jezera Lough Monreagh. Při zkoumání sedimentů obsahujících kalcitové krystaly (vápenaté minerály spoluvytvářené organickou aktivitou biologického původu) z mořských řas náhle narazili na černou vrstvu neobsahující žádný biologický materiál.

Výzkum ukazuje, že život v jezeře vyhynul během několika měsíců. „Takováto náhlá změna by se mohla opakovat,“ říká Bill Patterson. Nestalo by se tak samozřejmě během jednoho dne po rozvratu Golfského proudu, jak např. ukazuje Hollywoodský trhák Den poté. Ale práce saskatchewanského týmu ukazuje, že by to ani zdaleka netrvalo desetiletí, jak se donedávna předpokládalo.

Golfský proud odvádí karibské teplo k severní Evropě. Globální oteplování však způsobuje tání arktických ledovců a jejich chladná voda může, podle vědců, nakonec zablokovat Golfský proud nadobro – se všemi uvedenými důsledky.

Ukazuje se, že zvláště Evropané organizovaní v NATO by měli uvažovat o nákupu a budování poněkud jiných technických komplexů, než je protiraketová obrana kontinentu! A ještě údajně obrana – před Íránem…


František Stočes
29. listopadu 2009

NETSOCAN