NETSOCAN
Číslo 11 --LISTOPAD 2011 ---Ročník X.
Strategickým cílem "Arabského jara" je ovládnutí Euro-Asie

Konečným cílem USA je získání vojenské kontroly zdrojů v Africe a na Středním východě a tak blokovat ekonomický vzestup Ruska a Číny. Uvádí to ve svém článku ‘Arab Spring is about controlling Eurasia' server Russia Today, který prezentuje závěry amerického historika Williama F. Engdahla.

Engdahl argumentuje, že povstání na Středním východě a v severní Africe probíhá podle plánu, který oznámil George W. Bush v roce 2003 na setkání G8 pod názvem Velký středně-východní projekt. Jde o ovládnutí Euro-Asie, které zmínil již v roce 1997 Z. Brzezinski ve své pověstné knize Velká šachová hra; jde obzvláště o ovládnutí Ruska a Číny a o politické a ekonomické zabránění možné soudržnosti a spolupráce euroasijských zemí, tvrdí Engdahl.

Scénář byl vymyšlen tak, že pod zástěrkou „demokratizace“ celého islámského regionu – počínaje Pákistánem, Afgánistánem včetně Íránu a oblasti Perského zálivu produkující ropu, přes severní Afriku až po Maroko – se celá tato oblast ovládne.

Tak zvané Arabské jaro bylo podle amerického historika předem naplánované a zorganizované s využitím podněcovatelů „spontánních“ protestů a twitterových revolt. Někteří iniciátoři protestů byli v srbském Bělehradě školeni ­aktivisty centra CANVAS (centrum pro použití nenásilných akcí a strategií) a Otpor (podle hnutí mládeže, které sehrálo významnou roli při svržení S. Miloševiče); obě instituce financuje vláda USA.

Pro takovéto kroky má vláda USA dva důvody. Tím prvním je převzetí obrovského bohatství a zdrojů, které jsou v rukách vládců arabského světa. Mechanismus jak jich toho zbavit je tentýž, jaký byl použit při kolapsu SSSR: privatizace dle Mezinárodního měnového fondu, zavedení svobodného trhu tak, aby se do hry dostaly západní banky a finanční instituce a mohly spolu s korporacemi zahájit drancování země.

Druhým důvodem je vojenská kontrola ropných zdrojů v Libyi a tzv. Jižním Súdánu, které jsou strategicky významné pro příští ekonomický vzestup Číny.

Zájmem západních mocností, obzvláště Pentagonu je vojenské ovládnutí postiženého regionu, nikoliv návrat k normálnímu stavu. Scénu ovládá AFRICOM, vojenské velení Pentagonu pro Afriku a zajímavé je, že tato složka byla vytvořena poté, co Čína pozvala na jednání 40 hlav afrických států a v Pekingu byly uzavřeny rozsáhlé dohody o průzkumu ropných zdrojů, o stavbě nemocnic a infrastruktury; nic toho Mezinárodní měnový fond za posledních 30 let v Africe vybudovat nedokázal.

První výsledky jsou zde – v Egyptě a Tunisu demokracie již oslabila ekonomiku, zatímco Libyi, zemi s nejvyšší životní úrovní v celé Africe, změnilo bombardování v ruiny.

Je pravdou, že USA jednají proti národním zájmům i bezpečnosti Číny. Navíc Peking, který z obchodů ročně získává nějakých 300 miliard dolarů, ty peníze prostě musí někde investovat, ale poněvadž zde není dostatečně velký trh, aby absorboval takové peníze, Peking musí kupovat americké obligace – a tím paradoxně sponzoruje americké války, které jsou namířeny proti čínským zájmům.

Pro americké finanční bohy, pro Wall Street, je dnes jedinou možností jak udržet dolar a přežít, nalézt nové oblasti, které mohou vyplenit. Arabské jaro je směřováno k tomu, aby mohli  ovládnout a privatizovat obrovské bohatství arabského světa.

Budoucnost eurozóny vypadá rovněž pochmurně, poněvadž zárodky řecké finanční krize byly do EU zasazeny již v roce 2002 a to nikým jiným, než byl Goldman Sachs. Toky peněz podle Engdahla ukazují, že exploze řecké krize byla naprogramována za spolupráce Wall Streetu, amerického ministerstva financí a Federálního rezervního fondu, aby ochránila záložní měnu – americký dolar.

Engdahl varuje, že USA budují po celém světě více a více vojenských základen, naposled 17 nových většinou leteckých základen v Afgánistánu, aby byly připraveny pro novou válku s Čínou nebo s Ruskem.

„Historie a delší než éra studené války poučuje, že Rusko může hrát velice stabilizující a konstruktivní roli jako protisíla k této vysoce nebezpečné strategii USA a NATO v případě Velkého středně-východního projektu. Doufal bych, že ji sehrají,“ uzavírá Engdahl.


Zdroj: Arab Spring is about controlling Eurasia´ , Russia Today, 3. listopadu.

František Stočes
7. listopadu

NETSOCAN