NETSOCAN
Číslo 11 --LISTOPAD 2011 ---Ročník X.
Washingtonský nepřítel fakticky neexistuje

Někdejší funkcionář CIA tvrdí, že Američané jsou v hledáčcích teroristů po celém světě výlučně kvůli americké politice v muslimském světě, a nikoli proto, že by existoval nějaký islámský nepřítel s úmyslem zabíjet Američany kvůli jejich svobodě a životnímu stylu.

Historik Michael Scheuer, autor práce Viděno očima našich nepřátel, pracoval pro špionážní agenturu více než 20 let a skončil v roce 2004. Svého času vedl v CIA oddělení zabývající se Bin Ládinem a říká, že radikální islám – coby největší nepřítel USA – nikdy neexistoval; ani když žil Bin Ládin, ani dnes.

­­Do válek zatahuje Ameriku izraelská lobby
Fakticky, „ je to americký vztah k Izraeli, co vyvolává tuto válku,“ (proti terorismu) a dokud to budou Američané akceptovat, „nikdy tohoto nepřítele neporazíme,“ říká autor.

Michael Scheuer se domnívá, že do válek vtahuje USA tamní izraelská lobby. „V Izraeli samotném, jako zemi, ten problém nevězí. Skutečným problémem jsou vůdci židovsko-americké komunity v USA, kteří ovlivňují a korumpují US Kongres pro podporu Izraele době, kdy to není v našem zájmu,“ uvádí Scheuer.

„Politický establishment USA je vtažen mezi dva problémy: tato komunita je extrémně proizraelská a téměř marxistická ve své víře, že šíření demokracie je nevyhnutelné ve všech místech, pro všechny lidi a kdykoliv,“ uvádí důstojník CIA a dodává, že americký establishment ve svém úsilí chránit Izrael, nedokáže chápat realitu.

Radiální islamisté z toho budou profitovat
­ Michael Scheuer předvídá, že, „v zemích zasažených Arabským jarem, jako např. Tunis, Libye, Egypt, nevzniká demokracie, která by se jakkoli podobala demokracii západní.“ a z nynější anarchie a chaosu, vyvolaných v muslimském světě a v arabských zemích, budou profitovat jedině radikální islamisté.

Podle Scheuera – díky tomu, že se zbraně stávají dostupnější – je nevyhnutelná další radikalizace islámských skupin zejména v Ahrice. Scheuer míní, že neustávající příliv nesčetného počtu zbraní a otevřené věznice ve zmíněných zemích povzbudily islamistické skupiny po celém světě.

„Bezduché prosazování sekulární demokracie ve svých důsledcích ohrozí stabilitu celého regionu a patrně i světa,“ uvádí historik.

Ovládnou-li Sýrii islámisté – Izrael padne
­ Pokud jde o situaci v Sýrii, zde došlo k zhoršení situace v důsledku hanebného postoje USA. „Až do svého povolání zpět do USA, americký ambasador objížděl zemi a pokoušel se podněcovat různé skupiny aby svrhly syrskou vládu. Taková role nepřísluší žádnému diplomatovi – americkému, ruskému, čínskému nebo britskému,“ poukazuje autor a říká, že, „Syřané byli bezcitně nadirigováni do ulic.“ Nikdo nezmínil možnost, že by mohli být v důsledku vládní reakce zastřeleni. (Sýrie uváděla, že počty zraněných či zabitých demonstrantů i policistů fakticky stejné, to znamená, že demonstrace byly evidentně násilné, patrně jako důsledek aktivit provokatérů, Pozn. překl.).

­Autor připomíná, že Sýrie, tradičně podporující Hizzbaláh, je přirozenou zájmovou sférou Izraele, ale nikoliv USA. „Sýrie je zemí, ve které USA nemají žádné zájmy. Již od dob, kdy jsem byl malý chlapec, jsme strašeni Syřany,“ říká autor smějící se skutečnosti, že, „když se podíváte na mapu – tak je těžké si představit, že by taková malá pastvina, zvaná Sýrie, mohla být hrozbou pro USA.“

Objasňujíc možné vyústění nějakého amerického úspěchu v Sýrii, Scheuer uvádí, že, „toto je další krásný příklad rozporuplného myšlení amerických představitelů. My voláme po demokracii v Sýrii – ale když Assád padne, bezpečnost Izraele se jasně sníží.“

Izrael určuje americké plány pro Írán
Michael Scheuer poukazuje, že americké plány ohledně Íránu závisejí na plánech izraelských.­ ­„Jak republikáni tak demokraté jsou k smrti vyděšeni z toho, že Izrael jednostranně zaútočí na Írán. Zaútočí-li Izrael na Írán, Američané budou v každém případě obviněni, že to tolerovali, ať je tomu tak či nikoli.“ vysvětluje Scheuer a dodává, „To co vidíme je pomalý, téměř nezřetelný postup směrem k nějaké formě konfliktu s Teheránem.

Údajný pokus o usmrcení saúdsko-arabského ambasadora prostřednictvím mexického drogového kartelu, Scheuer nazývá komickým pokusem o vyvolání pobouření, se zdůvodněním, že si dokáže těžko představit, že by Írán riskoval válku s USA, Izraelem a většinou zemí NATO tím, že by zabil někoho, kdo dokonce není ani členem vládnoucí rodiny v Saudské Arábii.

„US politikové degenerovali do víry, že demokracie je dobrá pro každého. Pravdou však je, že americké a západní zahraničně politické zájmy na Středním východě po 50 let spočívaly na udržování tyranie, která jim umožnila přístup k ropě, která chránila Izrael, a pronásledovala islamisty pro naší ochranu. To všechno je puštěno ze zřetele,“ konstatuje autor a připomíná, že právě Izraelci si jako první uvědomili, že demokracie není to pravé ořechové právě pro jejich bezpečnost.

Libye se stane anti-americkou
Při odpovědi na otázku o válkou zpustošené Libyi autor poukazuje, že tato země byla pověstná tím, že její islámisté bojovali v Afgánistánu proti sovětům a pak se titíž muži postavili Američanům v Iráku a rovněž v Afgánistánu. Michael Scheuer si není jist, zda se Libye stane semeništěm teroristů, ale, „stane se rozhodně antiamerickou a antinatoidní.“

­Vedeme svatou válku
­Navzdory široké a dobré vzdělanosti i technologické vyspělosti, „se USA nechovají rozumně,“ tvrdí bývalý důstojník CIA a zdůvodňuje to tím, že během posledních 20 let byly USA velice kontraproduktivní tím, že si vytvářely nepřátele a ohrožovaly vlastní bezpečnost. Poslední čtyři američtí prezidenti sdělovali lidu, že války, které USA vedou v zahraničí, jsou vedeny jen proti hloučku šílenců a v žádném případě nejde o náboženské války.

„Nyní nepochybně vedeme náboženskou válku. A dokud si to neuvědomíme, nikdy v ní nezvítězíme, uzavírá Scheuer.


­Zdroj: Washington’s enemy ‘doesn’t exist’, Russia Today, 9. listopadu 2011.

František Stočes
18. listopadu

NETSOCAN