NETSOCAN
Číslo 11 --LISTOPAD 2012 ---Ročník XI.
Balíčky pro přežití a výlety do pekla, Rusko zachvátila hysterie Soudného dne

Hysterie Soudného dne zachvátila Rusko a některé jeho sousedy, kteří tak mají tři týdne do 21. prosince, kdy má nastat konec světa, údajně předpověděný Mayským kalendářem. Cestovní agentury nabízejí výlety do nebe nebo do pekla a tisíce lidé si dělají zásoby potravin a paliva. Někteří hodlají opustit města, ve kterých po apokalypse nebude možné přežít. Oficiální činitelé apokalypsu veřejně popírají v naději, že celý humbuk uklidní.

Dle nejpopulárnějšího scénáře se 21. 12. dostane Slunce do přímky se středem Mléčné dráhy, což způsobí masové výpadky elektřiny a vlnu různých přírodních katastrof.

Podnikatelé v sibiřském městě Tomsku popř. podnikatelé ukrajinští nabízejí různé záchranné balíčky, obsahující mj. identifikační kartu, poznámkový blok, vodku a šampaňské, rybí konzervu, zápalky, mýdlo, provaz a prezervativ. Sňatková agentura v Tomsku inzeruje nabídky pro Poslední den.

Ukrajinští podnikatelé nabízejí cesty do nebe a do pekla a zavazují se vrátit peníze, pokud se cesta do nebe či do pekla nepodaří. Výlet do nebe je za 15 dolarů. Do pekla je to o 3 babky dražší, neb dle agentury bude v pekle nejspíš lepší zábava. V ukrajinském Nižním Novgorodě nabízejí na internetu možnost pobytu na záchranné arše. Cena za jedno sedadlo je 2600-5000 dolarů. Bary a noční kluby se rovněž připracují a chystají nabídku speciálních koktailů, např. extrémně tvrdý nápoj „Film mého života“, po jehož vypití si každý znovu připomene celý svůj život.

Hysterie Soudného dne se však neomezuje jen na bývalé sovětské republiky. Ve Francii musely úřady zakázat přístup na horu, kterou teoretikové Posledního dne považují za jediné bezpečné místo. V rodišti Mayského kalendáře, v Mexiku a v Guatemale, nabízejí agentury výlety jako Konec světa s Mayany a Mayský svět 2012.

Ruští oficiální činitelé apokalypsu popírají
Rychle rostoucí hysterie ohledně Soudného dne vyvolala zápornou odezvu u ruských úřadů Ruské ministerstvo pro krizové situace neočekává v blízké budoucnosti žádné globální kataklyzma a jeho představitel Vladimir Puchkov sdělil, že ti, kteří mají obavy, mohou se zdarma obrátit na úřední horkou linku a sdělit co je znepokojuje. Jiný vyšší úředník, Gennady Onishenko, zaujal ke spekulacím o konci světa emotivnější postoj a ty, kteří katastrofu propagují tvrdě zkritizoval s dodatkem, že mohou skončit u soudu. Prohlásil: „Toto přímo ovlivňuje zdraví lidí. Když vás deptají názorem, že za méně než pouhý měsíc bude všemu konec, pak tomu spousta lidí i uvěří.“

Zástupci ruské Dumy napsali otevřený dopis, ve kterém vyzývají média, aby skončily se spekulacemi na téma konce světa a parlamentní zástupce výboru pro vědu a techniku veřejně prohlásil, že 21. prosince žádná apokalypsa nenastane: „V našem výboru jsou akademikové a vědci a s plnou zodpovědností prohlašujeme, že konec světa nenastane. Kdo si to vlastně vymyslel a rozšiřuje to?“

Poselství Mayů
Spekulace o zániku světa 21. 12. 2012 vyvolal Mayský kalendář, který končí právě toho dne. Mayská civilizace dosáhla vrcholu v období roku 300 – 900 n.l. a rozkládala se na území dnešního Mexika a Střední Ameriky. Mayové byli dobrými astronomy a vytvořili velice přesné kalendáře. Jejich dlouhodobý kalendář začíná roku 3114 před Kristem a dělí čas na periody, zvané Baktuny, dlouhé 394 roků. Třináctý Baktun končí v období okolo 21. prosince 2012, což bylo prvním zdrojem spekulací o konci světa.

Navzdory mnohým vědcům i mayským potomkům, kteří souvislost mezi spokitost mezi koncem kalendáře a koncem světa popírají, tlachy o konci světa se rychle rozšířily a způsobily veřejnou hysterii. Důvody, proč se tato zvláštní teorie o konci světa stala tak populární, nejsou známé. Od počátku 20. století bylo na dva tucty předpovědí o konci světa, ale žádná z nich se nepotvrdila.


Zdroj: Survival kits and trips to hell, doomsday hysteria grips Russia , (Sergey Yolkin, Russia Roday)

FRS
2. prosince

NETSOCAN