NETSOCAN
Číslo 12 --PROSINEC 2008---Ročník VII.
PSE chce nové řízení Evropy

Sociální demokraté začlenění v Evropském parlamentu v PSE ( Parti socialiste européen ) mají na programu pondělního jednání v Madridu přijetí manifestu k evropským volbám v červnu 2009. V něm se navrhuje „nové řízení Evropy“. Obrací se k voličům, aby si vybrali mezi „pokrokovou Evropou“, která by směřovala k řešení závažných problémů národů, a „konzervativní Evropou“, jež svěří jejich osudy „do rukou trhu“.

Manifest podtrhuje, že posledních pět let je ve většině členských zemí a evropských institucí moc v rukou pravice, která je vedena „slepou vírou“ v tržní systém. Hovoří o hospodářských a sociálních krizích jako o něčem, co je nevyhnutelné, jakoby se jednalo o přírodní zákon. Pro stoupence pokrokové Evropy nejsou krize nevyhnutelné. Jsou důsledkem neregulovaného trhu. A proto formulují návrhy, které by měly předejít a zabránit finančním krizím.

Manifest také doporučuje reformu finančních trhů a pravidla pro všechny účastníky. Omezuje nejvyšší příjmy, zlepšuje systém kontrol a žádá zrušení daňových rájů. Přichází s plánem hospodářského růstu, který umožní deset miliónů pracovních míst do roku 2020, z toho dva milióny v sektoru obnovitelných energií. PSE vyzývá k rozvoji „nové sociální Evropy“, založené na „evropské smlouvě sociálního pokroku“, jež by měla zafixovat společné normy. Manifest předpokládá také evropskou smlouvu o mzdách, která by zaručila stejné mzdy za stejnou práci.

(Viz Le Monde, 1. 12. 2008).


Mioslav Štěrba, Zlín
1. prosince 2008

NETSOCAN