NETSOCAN
Číslo 12 -- PROSINEC 2009 --- Ročník VIII.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Co nás potkalo Léta Páně 2009?
o František Stočes
AKTUALITY
o Tanečky kolem rozpočtu
o Ing. Josef Vít
o Vzdělání nebo útok na veřejné finance?
o Mgr. Miloslav Štěrba
o Adventních pár slov
o Mgr. Miloslav Štěrba
o ČSSD a krajský sněm v Otrokovicích
o Mgr. Miloslav Štěrba
GLOSY
Zahraničí
o Miloševič dokázal, že NATO je agresívním a zločinným paktem
o František Stočes
ČLÁNKY
o Zemanovci vstupují do politické soutěže
o Mgr. Miloslav Štěrba
Poesie
o Poděkování Rudému právu
o Mgr. Miloslav Štěrba
Recenze
o Literární noviny – do každé socdem rodiny?
o František Stočes
NETSOCAN MONITOR
o Ohlédnutí za rokem 2009
o Politici „musí“ o ekonomice lhát
o Pomož si a Brusel pomůže
o Neviditelný PES…
o Reader´s Digest

o

o
o
NETSOCAN přeje
všem lidem dobré vůle
krásné Vánoce
a co nejvíce zdraví, štěstí a úspěchů
v roce 2010Co nás potkalo Léta Páně 2009?

LEDEN:
ČR převzala na půl roku předsednictví EU a Topolánkova vláda spolu s českými médii zahájila svou ostudnou eurobilanci. Rusko přerušilo dodávky plynu s poukazem, že mu jej Ukrajina krade a neplatí, ČR se postavila na stranu zlodějů a neplatičů. Při vpádu Izraele do Gazy se postavila za agresory, válečné zločince a barbary ničící infrastrukturu a ostudnou plastikou Entropa urazila celou Evropu. Chudé nemocné se pokusila léčit půstem (odnětím nemocenské v prvních třech dnech nemoci), aby si zvykali na ještě horší časy, na které je měl připravit krizový NERV.Vládu opustili Čunek, Julínek a Stehlíková, sborista Kulínský opustil soud který mu udělil 5.5 roku vězení za prznění dívenek.
ÚNOR: 125 poslanců odmávalo Lisabonskou smlouvu a prezident Klaus v EP tvrdě zkritizoval EU. Eurohujeři si zděšeně zacpávali uši či rovnou prchali ze sálu. Po mistrovství světa v klasickém lyžování nám zůstalo 81 melounů. Bohužel v podobě sekery.
BŘEZEN: Po trapném předsjezdu ČSSD s ostudnou účastí válečného zločince (W. Clarka), kde delegáti odvolali co slíbili (modernizaci strany) následoval v březnu sjezd a postaru a bez diskuse byl zvolen starý předseda J. Paroubek za nového předsedu ČSSD. Zchudlí skláři a zemědělci demonstrovali, a vláda zbohatlíků reagovala nákupem transportérů Pandur za 14,4 miliardy korun. Po celkem 27 měsících státničení pak vláda podala demisi, a poprvé v historii ČŘ tak byla svržena opozicí, za což média neprávem obvinila staronového předsedu ČSSD. Zelení vyloučili z partaje Jakubkovou, Zubovou, Kuchtovou a Čáslavku, ODS vyloučila Tlustého. Dělnická strana měla být z politiky vyloučena celá.
DUBEN: Sněmovna prodloužila deregulace nájemného do roku 2012 a Prahu navštívil nový americký prezident Barack Obama a snil zde o světě bez jaderných zbraní. Šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer odešel na Hrad a stal se premiérem budoucí úřednické vlády. U památníku selského povstání v Chlumci nad Cidlinou protestovaly stovky farmářů proti nízkým výkupním cenám mléka. Bývalý vůdce Ku Klux Klanu David Duke si chtěl na Karlově univerzitě podiskutovat o historické události, za což byl zatčen, propuštěn a vyhoštěn.
KVĚTEN: Senátem prošel Lisabon a byla jmenována úřednická vláda celkem 16 ministrů, nominovaných ODS, ČSSD a SZ. Předvolební euromítink ČSSD v Praze na Andělu navštívily desítky teroristů a na socdem oranžgutány, slibující jim šťastné zítřky, zaútočily stovkami vajec. 30 000 odborářů demonstrovalo na Hradčanském proti nespravedlivým dopadům hospodářské krize na bedra zaměstnanců. Parlament schválil jednorázový ústavní zákon o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny a vypsání mimořádných voleb. Cyril Svoboda se na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně vrátil po více než pěti letech do čela partaje.
ČERVEN. Španělský deník El País zveřejnil pět fotografií nahého a pohlavně ztopořeného Topolánka před vilou italského premiéra Berlusconiho. Provolby vyhrála ODS před ČSSD a KSČM. Zelení propadli a Bursíka ve vedení SZ nahradil Liška. Prominentní ex-flanďák i ex-ministr financí Miroslav Kalousek představil novou stranu TOP 09 s ex-knížepánem K. Schwarzenbergem v čele. Parlament schválil návrh protikrizových opatření: mj. šrotovné, zrychlení odpisů a prodloužení doby podpory v nezaměstnanosti. 8 krajů zasáhly záplavy a vyžádaly si 15 obětí. V sedmi krajích zemědělci blokovali s auty a traktory dopravu aby upozornili na nízké výkupní ceny mléka.
ČERVENEC: Prezident Klaus vyhlásil předčasné parlamentní volby na 9. a 10. října. Vypukla toskánská aféra: Šéf ODS Topolánek trávil dovolenou v italském letovisku Monte Argentario, a v luxusní vile či na jachtě si užíval s lobbisty a podnikateli. Fotodokumentováni byli i exministr Aleš Řebíček a místopředseda ČSSD Milan Urban, kterého hostil lobbista Vladimír Johanes. V Praze pod figurínou oběšeného akademika demonstrovali vědci, které nikdo nehostí, proti krácení financí Akademii věd. Generálním ředitelem České televize se opět stal Jiří Janeček a Richard Medek generálním ředitelem ČRo (po odvolání Václava Kasíka).
SRPEN: Svržený premiér Topolánek objížděl bicyklem české voliče a na koupališti v Hustopečích (Břeclavsko) na něho zaútočili čtyři mladíci vejce a kamínky. Byl zasažen do hlavy a krvácel. Zatímco si čeští boháči užívali exotických dovolených, v Praze opět demonstrovali akademici proti zbídačování Akademie. Demonstrace se konala na Palachově náměstí, nazvaného na počest studenta, který se upálil na náměstí Václavském před 40 lety.
ZÁŘÍ: Za ČSSD zvolený, pak z ČSSD vyloučený a proti ČSSD pilně hlasující poslanec Melčák považoval předčasné volby za neetické, neb by jej připravily o půlrok pilného hlasování. Najal si známého judra, který se nechal ve vládě i v televizi titulovat pane doktore, ač po titulu JUDr. jen toužil a společně sepsali stížnost Ústavnímu soudu. ÚS dal Melčákovi za pravdu. Nejprve odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb do PS a poté zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny jako neústavní. Prezidentovi i politikům tím dal na vědomí, že neznají ústavu. PS poté schválila ústavní novelu o svém rozpuštění a odhlasoval ji i Senát. 12. září ji podepsal prezident a 14. září nabyla účinnosti. 15. září však ČSSD rozpuštění sněmovny (a tím i předčasné volby) zablokovala. Předseda ODS Topolánek složil poslanecký mandát, Obama oznámil, že USA nechtějí radar v Brdech, poslanci s úpravami schválili úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, a ČR navštívil papež Benedikt XVI. Na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni vypukl obrovský skandál. Ukázalo se, že někteří prominentní absolventi „studovali“ tak neuvěřitelně rychle, že vznikl nový vtip: Co děláš o víkendu? Práva v Plzni…
ŘÍJEN: Tři ze sedmi senátorů zvolených za KDU-ČSL přešli k TOP 09 a sdružení Přátelé Miloše Zemana založilo novou Stranu práv občanů a zpěvák Karel Gott se prozpíval až ke státnímu metálu, který mu byl prezidentem udělen se stejnou noblesou jako válečným hrdinům. Prezident Klaus odmítl ratifikaci Lisabonské smlouvy, neb se obával pozdějšího prolomení Benešových dekretů, což čeští eurohujeři označili za vlastizradu. Summit EU v Bruselu však Klausovu tlaku neodolal, schválil výjimku z Listiny základních práv EU pro ČR a českým eurohujerům tak vzkázal, že jsou čeští eurohujeři. Akademikové opět demonstrovali, vláda zamítla druhý výprodeji ČS aerolinií a na vládu rozzlobení zemědělci rozlili na polích desítky tisíc litrů mléka a podobně nazlobení akademikové, tolik mléka nemajíc, opět a pouze jen demonstrovali.
LISTOPAD: Ústavní soud usoudil, že Lisabonská smlouva není protiústavní, načež ji jako poslední z pohlavárů 27 zemí EU podepsal i prezident Klaus. Parlamentní komise pro sdělovací prostředky navrhla poslancům odvolání Rady ČTK (kvůli údajnému neplnění povinností rady). Generální ředitel ČTK Milan Stibral rezignoval k 30. září rada v srpnu místo něho zvolila Radima Hrehu. Jenže se ukázalo, že Stibralova rezignace je neplatná, a podle radních tedy zůstal ředitelem, takže rada zrušila jmenování Hrehy. Českým eurokomisařem pro agendu rozšiřování Evropské unie vláda jmenovala ministra pro evropské záležitosti Štefana Füle, sněm TOP 09 zvolil ex-knížepána svým nejvyšším pánem a na sněmu ODS si uhájil podobnou pozici i Mirek Topolánek. Ex-velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel se stal novým českým ministrem pro evropské záležitosti, náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík díky neochvějnému boji za kyslík povýšil na ministra a dalším ministrem (a šéfem legislativní rady vlády) byl jmenován Pavel Zářecký.
PROSINEC: Kvůli sérii afér v armádě museli odejít tři vysoce postavení generálové. Jejich nadřízené rozhořčilo například nošení znaků jednotek SS českými vojáky, neschopnost českých vojáků zacházet správně se střelnou zbraní, či malá odolnost českých bojovníků vůči drogám. Policistů, hasiči, vězeňští dozorci, učitelé a zemědělci protestovali proti snižování platů. Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2010 a rozhořčili vládu, neb přidali miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. Premiér slíbil, že kabinet udrží schodek rozpočtu pro rok 2010 na 5,3 procenta HDP, jak původně plánoval. Vánočních nákupů se krize příliš nedotkla, neb bohatí patrně utráceli jak o závod, zatímco chudí a nezaměstnaní museli šetřit.
(Redakce)


oNETSOCAN MONITOR


Ohlédnutí za rokem 2009
Sněmovna dělá myšlence demokracie medvědí službu, protože je-li se za co v českém politickém systému stydět, je to právě ona. Ba co hůř: už to není ani ona Hitlerem vysmívaná žvanírna, není to ani asijská sněmovna, kde se poslanci poperou. Je to jedno velké, prázdné, vykřičené NIC. Smysluplná veřejná debata probíhá všude jinde, jen ne zde. Návrhy zákonů, jež by snad mohly mít i smysl, jsou díky bezbřehé poslanecké iniciativě zcela překopávány... Ačkoli se zdá, že šlo o výjimečný rok průšvihů, ve skutečnosti téměř vše vyvěrá z dlouhodobých trendů posledního desetiletí - ať již nenávistná atmosféra na politické scéně, která už nemá nic společného s nezbytným programovým sporem, projedená budoucnost, kompetenční boj ústavních orgánů, zbytečné vyžadování formálního vysokoškolského vzdělání pro kdekoho (odkud vede jedna z cest do Plzně), programové vyprázdnění a personální slabost politických stran a mnohé další bolesti. Situace volá po ústavní a politické reformě… Má-li se česká politika ozdravit, musí se začít od Sněmovny. Změnit způsob její volby, omezit možnost poslanců zcela překopávat vládní návrhy. Více svázat poslance s voličem, čímž by mohlo dojít k žádoucímu zvýšení odpovědnosti. Stanovit přísná pravidla pro hospodaření státu a začít je vymáhat. Omezit moc státu a jeho úředníků… Možná potom ze zákulisí politiky zmizí alespoň někteří velrybáři a kšeftaři, protože to pro ně nebude zajímavé. Politice se možná opět začnou věnovat ti, kteří se z ní v 90. letech stáhli do privátní či akademické sféry a kteří tak udělali místo pro lůzu. Ve voličském i poslaneckém slova smyslu. (MF DNES, 28. prosince).

S názory autora příspěvku, Stanislava Balíka, vedoucího Katedry politologie FSS MU, se nejspíše ztotožní téměř všichni voliči, bohužel, kromě právě oněch poslanců a jejich klientů. Navíc kapři si rybník sami nevypustí a co bychom od nich, za ty jejich nicotné platy, vlastně mohli požadovat. Situace se patrně změní pouze v tom, že se ještě zhorší. A pokud je autor nynější poslance nazývá lůzou, jaké oslovení bude mít pro ty, kteří přijdou po nich. Nicméně obecně vzato jde o poslance buržoazní, a právě z těchto důvodů spáchal kdysi Lenin revoluci. Řečeno jinak, řešení by mělo být systémové.Politici „musí“ o ekonomice lhát
* V listopadu 2007 jsem dělal rozhovor s viceguvernérem národní banky Miroslavem Singerem a on upozorňoval, že se na nás řítí krize a že „mejdan končí“. Jenže politici neposlouchali. Proč neposlouchali?
...Politici neposlouchají, protože nerozumějí transformaci a nechápou ekonomiku. Spoléhají jen na voliče...
* Proč se hospodárně nechová stát?
Podnik se tak chovat může a musí, aby přežil. Stát se tak chovat nemůže a ani nemusí. On přece nepracuje se svými penězi, on jenom spotřebovává peníze jiných lidí. Nemůžete od něj chtít, aby byl dobrý hospodář. Jako v Bibli: Já jsem dobrý pastýř, protože ochráním ovce, které mi patří... Státu nepatří nic, jen peníze daňových poplatníků.
* Proč přesto všichni od státu čekají, že bude postupovat rozumně?
Protože máme velmi krátkou paměť a protože politik má jiné cíle než ekonom. Politik musí dělat nutně všechno pro to, aby byl zvolen. Proto ekonomickou situaci zkresluje, jeho zásahy do ekonomiky nemohou být v dobré víře. I ekonomové, kteří jsou v tahu stran, zkreslují, jinak by je politici netolerovali...
České banky zase vydělávají na poplatcích, to není správné. Takové banky neslouží ani investorům, ani společnosti tak, jak je potřebné. Tyto banky nejsou spolupodílníky na investičních projektech, ale trapnými výběrčími pochybných poplatků a sazeb, které zdaleka převyšují jejich „nulové“ úroky. Banky prostě nejsou banky...
Politik uvažuje krátkodobě o dlouhodobých problémech. Politik nemůže a nechce dohlédnout dlouhodobé dopady. Jeho horizont zájmu jsou příští volby...
Zahraniční podniky dostávají úžasné stimuly. Opět je to krátkodobé řešení. Říkám tomu efekt „Cirkus Humberto“. Přijede cirkus do městečka, všichni jsou rádi, jezdí k nim lidé z okolí, restaurace a obchody mají narváno. Tak stát naláká vnější podniky, intervenuje v jejich prospěch, naruší tržní podmínky. Jednoho rána se ale probudíte a cirkus opustil město. A co teď? To nás ještě čeká ve velkém. (MF DNES, 19. prosince).

Rozhovor Viliama Bucherta s Milanem Zeleným sice vede k poznatkům, že „mejdan končí“ a čeká nás ještě více deprimující kocovina, ale nenabízí řešení. Problémem je patrně fakt, že v horních patrech systému nefunguje kauzalita. Pokud udělá pracovní či společenský malér človíček zaměstnanec, systém zařídí, že si to poměrně spolehlivě odpyká. Když zkrachuje banka, stát ji za peníze daňových poplatníků oddluží… Kdysi, když ještě fungovala profesionální morálka a čest, tak bankéř, průmyslník, politik nebo důstojník, který selhal, řešil svůj problém sebevraždou. Jistě se tak čestně nechovali zdaleka všichni, ale společnost měla alespoň nějaké vzory i zábrany. Dnes jsou fyzicky, ekonomicky či pracovně likvidováni spíše ti, kteří na problém poukáží…Pomož si a Brusel pomůže
Bez velkých řečí a reklamního bubnování se v českých městech začaly objevovat automaty, z nichž si můžete stočit do láhve (anebo třeba postaru do bandasky) čerstvé nepasterizované mléko. Zkrátka mléko od krávy, jaké většina českých dětí už nezná… A to nejlepší na konec: patnáct korun za litr… Takovou kvalitu za takovou cenu žádný hypermarket nenabídne, ani nemůže… Takže kdo na tomto projektu nejvíc vydělá, je právě ten dodavatel, to jest sedlák. Zpracovatelský průmysl a velkoobchod utřou nos… Zajímavé je také, že za tím stojí Agrární komora, která dosud fungovala jen jako fabrika na zlověstné věštby. Teď hlásí, že nezůstane jen u mléka, chystají se automaty na ovoce a zeleninu, dokonce prý i na maso. Možná se tedy stane i ten malý zázrak, že český spotřebitel opět ochutná české jablko… Jenom se bojím, že kravaťáci z potravinářského průmyslu a z hypermarketů už obrážejí úředníky a hledají důvod, proč ty automaty zakázat. (Právo, 18. prosince).

Komentátor Jiří Franěk poukázal na zakopaného českého psa, kterým je zkorumpovanost systému. Jistě se rychle najdou správní hygienikové, kteří sepíší desítky důvodů, proč je takový prodej zdraví škodlivý a podobně zkorumpovaní politikové jistě udělají vše pro zdraví a blaho lidu…Neviditelný PES…
Hledal jsem na internetu nějakou tu informaci o setkání evropských socialistů v místech dříve zvaných PKOJF, ale vyskakovali na mne jen psi všeho druhu... Neměl jsem mnoho příležitostí se o setkání evropských socialistů něco dozvědět, informace ve sdělovacích prostředcích za moc nestály...Velice mne pobavila zděšená reakce našich médií, především ČT na to, že si někdo dovolil kritizovat kapitalismus. Až se zdálo, že pro naše novináře je to právě kapitalismus, který tvoří materiální jádro naší ústavy a představuje veškeré podstatné náležitosti demokratického právního státu. Na druhou stranu, když byla novináři položena zcela legitimní otázka, co tedy by mělo nastat, když ne kapitalismus, tak jsme se od významných PESáků dozvěděli, že jim jde o ten zlý kapitalismus, ten finanční. Ten ostatní, tedy ten, proti kterému bojovali jejich otcové, dědkové a pradědové, to je ten hodný kapitalismus. Myslím si, že kdyby oni předkové dnešních PESáků viděli, jak jejich potomci vidí jako spravedlivý svět to, proti čemu oni bojovali, tak by se museli v hrobě točit jako turbíny... Je opravdu smutné sledovat radostné tanečky některých levicových vůdců, kteří vidí za současnou krizí jakési vítězství svých teoretických proroctví nad liberálním kapitalismem a ti odvážnější dokonce citují i Marxe. Je jim přitom úplně jedno, že veřejný sektor v této krizi zaplatil do soukromých kapes tou, či onou cestou dvě desítky bilionů dolarů. (Britské listy, 11. prosince).

Poznámka autora, Ladislava Žáka, „Myslím si, že kdyby oni předkové dnešních PESáků (PES - Party of European Socialists; Strana evropských socialistů v Evropském parlamentě) viděli, jak jejich potomci vidí jako spravedlivý svět to, proti čemu oni bojovali, tak by se museli v hrobě točit jako turbíny,“ je velice případná. A nejen to. Kdyby oni předkové mohli mluvit, pak by nejspíš doslova křičeli, že genetické klony těch, kteří je kdysi jako "socanskou chátru" hanobili, udávali, propouštěli z práce či zavírali, dnes jejich strany vytunelovali – obsadili stranické establišmenty a nadělali si zde koryta.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti
)Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 31. prosince ve 20:30 e 23:30 a redakce současně děkuje všem autorům za hodnotné příspěvky do tohoto čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN