NETSOCAN
Číslo 12 -- PROSINEC 2009 ---Ročník VIII.
ČSSD a krajský sněm v Otrokovicích

Jak je zvykem, straníci se scházejí zejména u příležitosti voleb. Zatím jsem neslyšel, že by některá zdejší partaj (zejména levicově se tvářící) uspořádala aktiv k problému např. vysoké nezaměstnanosti, nízkým mzdám nebo korupčním aférám, které sužují ČR... s výjimkou Zlínska. Takže i otrokovický sněm ČSSD měl jediné hlavní téma: volbu nového předsedy. „Starý předseda byl dobrý (Jan Uherka), nový snad bude ještě lepší (Petr Navrátil)“, uvedl vtipně místopředseda Zdeněk Škromach, protože dobře ví, že totéž mohl říct na minulém krajském sněmu. Který právě Navrátila odmítl potvrdit ve funkci a zvolil Uherku.

Zdeněk Škromach rád hovoří o demokracii v životě politické strany. Stačí, podle jeho názoru, získat většinu a jste kingové, vítězové, demokrati. Nic lepšího nikdo nevymyslel , než naše politické strany, parafrázuji tvrzení zdejších politických lídrů. Vskutku, ono zapeklité - bolše- více a z toho vzniklý bolševismus koluje v jejich krvi jako nebezpečný chřipkový virus, ať jsem aktuální. Zřejmě i proto byla na krajské konferenci zastoupena místní organizace Petra Navrátila devíti delegáty, zatímco místní organizace v Otrokovicích jen jedním. I tak se zajišťuje ona „dělná atmosféra“ , nad níž se učastníci rozplývali. A že nově zvolený krajský lídr byl zvolen převahou pěti hlasů? V tom se ukrývá podstata naší stranické demokracie. Hlavně ne černé duše! Jenže co jsou právě oni delegáti ze Slavičína, kteří tak významně přispěli k volbě svého příznivce?

Miloš Zeman v knize „Jak jsem se mýlil v politice“ (str. 320) říká: „Ti, kdo se ve svých obcích nedokázali stát strarosty, stěží přesvědčí krajské voliče, když nepřesvědčili ani voliče svého města či obce“. Ve Slavičíně je ČSSD dlouhá léta jen opoziční stranou. Jenže stačilo spolu se zlínskou organizací získat 51 % na okresní konferenci, a zbývající místní organizace v okrese mohly zapomenout, že se jejich zástupci dostanou na krajskou konferenci. MO v Napajedlích neměla na konferenci ani jednoho delegáta.

Na rozdíl od TOP 09, která chce občanům říkat „jen pravdu, a nic než pravdu“, zlínská ČSSD si šetřila tento druh demagogie na pozdější dobu. Nově zvolený předseda krajské organizace Petr Navrátil si neodpustil, že „budou usilovat o řešení dopravních problémů“, ale jako člen folklorní cimbálové muziky ve Slavičíně má právo na tento druh politického folklóru. Jak to zařídí? Jen tuším, že do Otrokovic dál nebude dokončena čtyřproudová silnice a rychlostní cesta od Hulína na Slovensko? Nechme se překvapit. Vždyť příští „vítězové voleb“ právě přepřáhli.


Mgr. Miloslav Štěrba, Zlín (člen MO ČSSD Napajedla)
2. prosince 2009

NETSOCAN