NETSOCAN
Číslo 12 -- PROSINEC 2010 --- Ročník IX.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

EDITORIAL
o Nečasi, je na čase, aby se Češi konečně začali smát!
Dokumenty
o Petice proti perzekuci mírových aktivistů v USA
o frs
ČLÁNKY
o Symbióza vlád a korporací
o Ing. Josef Vít
o Doktor Galén i Albert Schweitzer by zaplakali
o František Stočes
GLOSY
o Ach, ty vaše řeči!
o Mgr. Miloslav Štěrba
Družstevnictví
o FAQ - Často kladené otázky na téma
MONDRAGONSKÁ DRUŽSTEVNÍ KORPORACE

o Překlad: frs
o Dopis od výkonného ředitele Družstevní asociace ČR
o frs
o Slušovický zázrak Část 1
o Slušovický zázrak Část 2
o Slušovický zázrak Část 3
o Slušovický zázrak Část 4
NETSOCAN MONITOR
o Miloš Zeman odmítá vinu za prohranou arbitráž s ČSOB
o Tajnosti a král
o Záhada z Hradu
o „Peníze chtěli pro ODS,“ tvrdí odvolaný šéf fondu
o Konto separato
o Postavte se korupci, vláda vás potrestá
o Placená místa pro známé a věrné
o Až Heger padne, je tu Terminátor
o Wikileaks = Asanace internetu
o Aby okna už zůstala otevřená
o Detox pro děti
Reader´s Digest
o Tajemný veřejný dluh

o

o
o
NETSOCAN přeje všem lidem dobré vůle co nejvíce zdraví, štěstí a úspěchů
v roce 2011


NEČASI, JE NA ČASE,
ABY SE ČEŠI KONEČNĚ ZAČALI SMÁT!

o Heydrich o Češích prohlásil, že jsou „smějící se bestie“. V té chvíli chudák netušil, jakou měl svým způsobem pravdu. Jako smějící se bestie jsou Češi poměrně často označováni i v nečeských, byť česky píšících žurnálech, a obvykle ve třetí osobě čísla množného.
o Když se hroutil bolševický režim, Češi mu v listopadovém mrazu s úsměvem a svými klíči zvonili umíráčka. Bohužel, od té doby uplynulo pouhých 20 let a mnoha listopadovým revolucionářům zmrzl úsměv na rtech i v letošním parném létě. Drtivá většina jich dře bídu zatímco drtivá menšina jich neví co s penězi; to je míněno na úrovni 21. století. Pracuje se zde jako na Západě, ale mzdy a důchody jsou východoevropské.
o Politická scéna je zablokována; fakt, že po volbách, konaných v nebývalé hospodářské krizi, zaviněné chamtivou oligarchií v ČR vládne pravice, je nezvratným důkazem. Velké politické strany se změnily v mafiánské spolky kariéristů, vyžírků a lehkoživků – včetně ČSSD a KSČM (viz úplatkářská kauza Grippen). ČR prodělává svou 2. Bílou horu, její ekonomika byla fakticka rozkradena, vládnou jí ekonomičtí delikventi i lidé, kteří jsou vším možným, jenom ne českými patrioty; mnozí z nich by za 1. republiky byli odsouzeni za vlastizradu, viz např. kníže Bilderberg. Bláhové sny pomatených sociálních inženýrů o EU rozmetala jedna ekonomická krize, která dokázala, že velmocím je stále bližší košile než kabát.
o Poněvadž v této zemi fakticky přestala fungovat demokracie se svou očistnou funkcí, demokratické řešení problémů zřejmě není v dohledu a ČR se mění v kotel, ve kterém tlak páry neustále roste a neexistuje tu žádný pojistný ventil. Vrchol všemu nasadil prezident Klaus, který člověka, jenž zdokumentoval pokus o miliardovou korupci, de facto označil za nepřítele státu a přiměl vládnoucí strany uzavřít tajnou dohodu, de facto handl, jak celou věc ututlat.
o Jakým způsobem se budou události vyvíjet lze těžko hádat. Dříve stačila k vyhecování národa Palachova oběť. Dnes se lidé upalují rovněž, a novinářům to v podstatě nevadí. Poněvadž společenská atmosféra je již silně výbušná, je pravděpodobné, že další vývoj zažehne nějaká nejspíše tragická událost, kterou média nedokážou „zahrát do autu“, a která spustí spontánní reakci.
o Je možné, že se to stane až v roce 2012, kdy bude k rozkradení připraven i penzijní a zdravotnický systém, a spolu s liberalizací nájmů se podmínky ještě dramaticky zhorší; nicméně je na čase, aby se Češi konečně "začali smát"!
(FRS)


oNETSOCAN MONITOR


Miloš Zeman odmítá vinu za prohranou arbitráž s ČSOB
Bývalý premiér Miloš Zeman ve čtvrtek odmítl vinu za prohranou arbitráž s ČSOB. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) viní Zemanovu vládu za špatnou smlouvu s ČSOB a podá trestní oznámení na všechny členy Zemanovy vlády s výjimkou Miroslava Grégra... "Jakékoliv pokusy odvolávat se na událost starou deset let jsou podle mého názoru pouhým alibismem, který má odkrýt neúspěch ministerstva financí ve sporu s ČSOB," prohlásil Zeman... Podle středečního verdiktu Rozhodčího soudu Mezinárodní obchodní komory v Paříži nemá ministerstvo financí (MF) nárok na 34,2 miliardy korun, kterou požadovalo vůči ČSOB za poskytnutí záruk poskytnutých při převzetí krachující IPB. Navíc musí ČSOB zaplatit 1,7 miliardy korun plus úroky na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J. Ring... Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka soudí, že Kalousek má trestní oznámení podat především na vlády ODS, KDU-ČSL a ODA. Ty podle něj IPB přivedly ke krachu a umožnily její divokou privatizaci... "Zemanova vláda na sebe sanací IPB vzala hříchy Klausovy nepovedené transformace, stejně jako vlády ČSSD až do roku 2006 splácely transformační náklady chybných rozhodnutí z 90. let," uvedl Sobotka. (Volný.cz, 31. prosince).

Autoři Denisa Šindlerová a Tomáš Čížek, měli především poznamenat, že úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nemá soudit, že Kalousek má trestní oznámení podat především na vlády ODS, KDU-ČSL a ODA. Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka měl jako opoziční politik - a navíc právník - tato trestní oznámení již dávno podat sám. Svým prohlášením se sám postavil do role opozičního kašpara. Ale možná má jiné starosti, např. třeba neví co si počít s penězi. Na druhé straně, na Miloše Zemana, který se mj. proslavil stavbou patrně 3x předražené dálnice a prodejem IPB v hodnotě asi 30 miliard za pouhou symbolickou korunu, měla již dávno podat trestní oznámení ODS, mj. v naději, že se vyšetřií, jakou "symbolickou odměnu" za toto evidentně nehospodárné zacházení se státními penězi Zeman s ČSSD obdrželi. Ale poněvadž to ODS nikdy nezajímalo, vypadá to tak, že jde o bratrstvo kočičí pracky.Tajnosti a král
Vládní koalice před Vánocemi přežila hlasování o nedůvěře díky dohodě, kterou lídři stran uzavřeli na Pražském hradě při jednání s prezidentem Václavem Klausem. Dohoda je podle premiéra Petra Nečase diskrétní, což právě šéfovi ODS podkopává autoritu... „Geniální státnický počin prezidenta V. Klause, byť poněkud nestandardní, na poslední chvíli odvrátil vyslovení nedůvěry rozpočtově odpovědné, důsledně proreformní a principiálně antikorupční vládě trojkoalice, což kladně kvitovala zdrcující většina našich občanů... „Nečas promě skončil,“ řekl mi jeden vlivný člen pražské organizace ODS. A proč je dohoda do teď tajná a čeho se můžeme v nejbližších dnech dočkat?... Petr Nečas vydržel útok Věcí veřejných s odřenýma ušima a ještě možná s jinými částmi těla. Musel pustit policejního prezidenta a sklonit se před Radkem Johnem. To vše pod laskavým dozorem pana prezidenta... Ponechme policii otázku, kdo je v této kauze kriminálník. Z politického hlediska se však stalo něco neodčinitelného. Podezření ze sebe už Drobil sotvakdy sejme. A to tím spíš, že zapadá do stále více – byť nepřímo – potvrzovaných teorií, že nejen ODS, ale i ostatní velké strany vysávají stát a obce... Ano, Drobil bleskově rychle odstoupil a policie vyšetřuje... Věci veřejné naopak potřebovaly živou vodu a té se jim dostalo. Mohly potopit vládu a vydírat donekonečna. Mohly neustále opakovat, že Nečas jako garant protiúplatkářského tažení už nestačí... A tak se šlo na Hrad. Nečas tam kráčel tak trochu jako Jindřich IV. do Canossy. Bos a v rouše žíněném... Pokud je tomu tak, pak hradní dohoda obsahuje klauzule, které Bártu a Johna zavazují k tomu, aby nejdůležitější reformy nepotopili... Jistou logiku má i to, že dohoda je tajná. Vyhovuje to všem. Nečas není ponížen veřejně. A Věci veřejné, řekl by ironik, už z titulu svého názvu milují tajné věci. Zatajit příslib podpory reformních změn jim vyhovuje v každém případě... Pokud má hradní dohoda rozumné parametry, lze na počátku roku 2011 očekávat dvě věci. Jednak velké protikorupční gesto, jednak zrychlenou přípravu rozhodujících reformních kroků. A jednotnou vládu, která možná od prezidenta slyšela: Promrhat tuto šanci by byl politický zločin. (MF DNES, 27. prosince).

Autor Martin Komárek zapomíná na jednu věc. Situace je totiž skutečně unikátní. Je naprostou politologickou záhadou, jak může zvítězit pravice ve volbách v době ekonomické krize, vyvolané navíc těmi nejhamižnějšími oligarchy. Otázkou navíc je, jak bude toto rozkrádání posledních okousaných kostí české ekonomiky a českých občanů pokračovat. Komentátoři MF DNES často a s oblibou nazývají Čechy smějícími se bestiemi. Nejde ani tak o to, jaké provenience jsou vlastně oni komentátoři, píšící o Češích ve třetí osobě, jde spíše o to, co se bude dít, až se Češi konečně začnou smát... Dvě defenestračky už tady byly...Záhada z Hradu
Ve stínu našeho politického systému je možná jiný, větší... Na Hradě se zase jednalo o nás bez nás... A zdá se mi být ještě trapnější, když po podezřelém skandálu zosnují na Hradě zástupci vládních stran s požehnáním pana prezidenta tajný pakt... Ale podobné utajování ve věci, která se dotýká obnaženého citlivého nervu veřejného prostoru, je vskutku skandální. Bylo by zcela pochopitelné, kdyby závěry ze své porady o řešení korupční situace skrývali policisté. Přece svoje metody vůči kmotrům nevykřičí hlásnou troubou. Ale jakou protikorupční taktiku asi tak na Hradčanech vymysleli kabinetní bafuňáři, že musí zůstat podezřelým (i hlavně občanům) utajená? Jak asi může obecenstvo tento tyátr komentovat: Dali hlavy dohromady, jak z toho nejlépe vybruslit, jak vyjít vstříc tomuhle za to, že se schová něco o tamtom, aby na to nedoplatil tenhle. A támhletoho hodíme přes palubu, to už se nedá zachránit... Že by existovala nějaká paralelní mocenská síť? Druhý systém?... Také se nabízí všeobecný pocit, že naši politici - a teď nemluvím pouze o těch koaličních, sáhnout si upřímní přátelé ze sociální demokracie na hlavu, také by jim prsty zamatlalo žluklé máslo - nefungují pouze v přirozené síti struktury demokratické moci. Možná jsou i součástí (nedej bůh, aby slouhy!) další mocenské sítě, vybudované v pozadí. Sítě bossů, kteří opravdu rozhodují... Na jedné straně se veřejnosti zdá, že takoví politici mlaskavě hodují na zamřelé flákotě, ale oni jsou z druhé strany vysáváni. Žijí ve dvou světech. Pěkné přirovnání nacházíme u Josefa Švejka: „Uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší než ta vrchní.“ Je to sice vzpomínka z blázince, ale po bližším ohledání se tato úvaha jeví jako velmi prozíravá: uvnitř našeho politického systému se nachází ještě jeden, větší, významnější než ten na první pohled zřetelný. A je to systém řídící, rozhodující... Ano, rozhodující je systém... Jenomže to vyvolává zásadní otázku: není dnes u nás už pevně vybudován korupční systém, paralelní s oficiální mocí? A změnit jej nemohou ani lidé s těmi nejlepšími úmysly?... Vypadá to jako nějaká připitomělá teorie spiknutí. Jenomže mnohé indicie takové uvažování podporují. Kupříkladu utajování „hradčanského paktování“, které by vypadalo jako neuvěřitelná a trapná zpatlanost z béčkového filmu, ale je bohužel reálné a (ještě víc bohužel) asi pro naše poměry typické. Proto obavy z existence a konání „druhého systému“ děsí. (MF DNES, 29. prosince).

Autor Vladimír Kučera jinými slovy říká, že v ČR zcela selhala demokracie, politika a politikové. Smyslem demokracie je kontrola vládnoucích stran stranami opozičními. ODS a ČSSD tuto koncepci rozbily již formou „opoziční smlouvy“ a Zeman s Klausem jsou vlastně Otci hrobaři české demokracie. Zeman, který se původně chlubil, jaký je liberál, se snadno změnil v sociálního demokrata, a nádavkem se pochlubil, že přivedl ČR do NATO i přes většinový nesouhlas straníků strany, jíž byl předsedou. Inu demograt k pohledání.„Peníze chtěli pro ODS,“ tvrdí odvolaný šéf fondu
Peníze ze zmanipulovaných zakázek na ministerstvu životního prostředí měly podle odvolaného ředitele fondu životního prostředí Libora Michálka sloužit k černému financování ODS... Své mimořádné tvrzení dokládá Michálek nahrávkami, které tajně pořídil... Bývalý poradce ministra Pavla Drobila z ODS Martin Knetig na nich tvrdí, že má za úkol připravit „centrální systém“, který by straně zajistil příjmy z veřejných peněz. O takzvané „mimorozpočtové financování“ strany se podle něj stará její bývalý místopředseda Ivan Langer... „Dva lidé, z nichž jednoho znám částečně a druhého vůbec, se o něčem baví. Na to nemá cenu vůbec reagovat,“ říká Langer... Premiér a šéf ODS tvrzení o černém financování strany odmítá. „Nemám žádné informace, že by to takhle fungovalo... Jak mělo financování strany pomocí fondu probíhat? Jako příklad Michálek použil projekt stavby obří čističky odpadních vod pro Prahu... „Dostal jsem informaci, že došlo k dohodě. U této zakázky, která byla nadhodnocena odhadem o tři miliardy korun, bude řádově 500 milionů korun rozděleno mezi dvě části ODS,“ tvrdí Michálek. (MF DNES, 16. prosince).

Jak to, že předseda ODS a premiér nemá žádné informace o „mimorozpočtovém financování“ své strany? Minimálně již nyní je získal díky záslužné práci jednoho úředníka a autorů MF DNES Janka Kroupy a Antonína Viktory. Pokud za těchto okolností nic zásadního nepodnikne, např. formou auditu ODS, pak se stává spolupachatelem.Konto separato
Drobil končí. Úplatky v politice ne... Pavel Drobil odstoupil poté, co MF DNES zveřejnila informace o možné korupci... Existuje šance, že bude rozbit korupční systém, kterého zneužívají všechny strany?... Demise byla čirá nutnost. To, že se za svého ministra premiér Petr Nečas veřejně postavil, je donkichotské a riskantní... Demise byla čirá nutnost. To, že se za svého ministra premiér Petr Nečas veřejně postavil, je donkichotské a riskantní. Drobil bude pod dalším tlakem: „Proč jsi nevzdal i poslanecký mandát a křeslomístopředsedy ODS?“ I Petru Nečasovi se může jeho gesto vymstít. To pokud další indicie budou víc a víc svědčit pro to, že jeho ministr nejen věřil mizerovi, ale choval se buď hloupě, nebo přímo kriminálně. ...Drobil je nešika, který nikdy neměl být ministrem,.. Drobil bude pod dalším tlakem: „Proč jsi nevzdal i poslanecký mandát a křeslomístopředsedy ODS?“ I Petru Nečasovi se může jeho gesto vymstít. To pokud další indicie budou víc a víc svědčit pro to, že jeho ministr nejen věřil mizerovi, ale choval se buď hloupě, nebo přímo kriminálně... Když se však Drobil seznámil s důkazy, nohsleda kryl. Michálka skutečně vyzýval k tomu, ať nahrávky zničí. Neuvědomil si, jaké riziko pro sebe, vládu i ODS podstupuje... Systém korupce... Když se bavíte s Modrým, mezi čtyřma očima vám naznačí: Ano, strany možná tak trochu žijí z šedých peněz. Ale to, co dělá J., kasírtaška Oranžových, už překračuje všechny meze a kazí ceny. Oranžový vám řekne totéž, jen s tím, že všechny meze překračuje D., kasírtaška Modrých... Dlouholetá zkušenost a desítky rozhovorů na toto téma mě přesvědčily, že korupční systém, kdy se ze státních či obecních zakázek financují politické strany (všechny velké, tedy i ty, které o boji proti korupci mluví nejhlasitěji), je obecně rozšířený. Politici si vytvářejí, jako prvorepublikový podvodník Zajíček, „konta separata“, na nichž se přiživují oni či jejich strany... jednak je bohužel částečně policie i justice součástí tohoto systému. Jednak je pod vlivem politiků a velkých byznysmenů, jednak úplatky patří k práci těch, kteří by měli dohlížet na neúplatnost.... Normální bohužel je i to, že policie nevyšetří nic. Jako nevyšetřila případ Stanislava Grosse, který si nemohl vydělat na svůj byt a k desítkám milionů přišel krajně pochybným způsobem. Jako jí stačilo, že Vlastimil Tlustý mlčí o svých údajných věřitelích. Jako dál nepátrala, odkud měl Jiří Čunek peníze, i když nevzal předmětný úplatek. Nevyšetřila, jak Miroslav Kalousek k bytu přišel. Příkladů je dlouhá řada, Drobil je jedním z nich.

Pokud si dle autora Martina Komárka, komentátora MF DNES, modrá i oranžová strana vytvářejí „konta separata“ jako podvodník Zajíček, pak se jedná především o kriminální činnost – neplacení daní, okrádání daňových poplatníků, o nehospodárné zacházení se svěřeným majetkem, atd. Poněvadž ale nikdo z takových straníků nepobíhá v teplákách, měli by v teplákách nejspíše pobíhat policisté, kteří za boj proti korupci zodpovídají.Postavte se korupci, vláda vás potrestá
Důkazy o korupci si nahrajte, radí Nečasova vláda občanům. Státní úředník Libor Michálek přesně tohle udělal – měl podezření. Ministr ho za to vyhodil a premiér Nečas odsoudil... V USA se takové jednání nazývá whistleblowing (doslova pískání na píšťalku). Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek „zapískal“, aby upozornil na manipulování s veřejnými zakázkami na ministerstvu životního prostředí. V některých státech USA požívají whistlebloweři zvláštní ochrany. Ne tak v Česku: Michálka totiž potrestali... Úředník přitom jednal podle příručky, kterou nová, údajně „protikorupční vláda“ vydala... „Táži se, proč dva měsíce běhal po Praze a nahrával si téměř každého a zcela zjevně se chystal nahrávat i předsedu vlády,“ řekl Nečas. Podle Václava Lásky z Transparency International však Michálek postupoval správně. „Asi by bylo lepší jít hned na policii. Zřejmě v ni ale neměl důvěru a bál se, že se pak vše otočí proti němu. Pak je naprosto v pořádku, že se rozhodl získat důkazy sám... Zajímavé je, že s Michálkem stát takto zametl už podruhé. V roce 1996 byl vyhozen z Fondu národního majetku poté, co upozorňoval na ztráty, které může stát utrpět zejména v případě prodeje státního podílu v bance IPB. Okamžitou výpověď, kterou v této souvislosti dostal, soud o rok později zrušil... „Ničeho nelituji, udělal bych to znova. Jen mě mrzí, že jsem nebyl pohotovější a nenahrával si další jednání, mohl jsem mít víc důkazů,“ řekl včera MF DNES Michálek (MF DNES, 17. prosince).

Ano, Česká republika připomíná obrovské orientální tržiště, kde se běžně lže o kvalitě zboží, o jeho skutečné ceně atd. Ale co brání např. panu ministrovi vnitra, když už (právem) vyznamenává různé dětské hrdiny, aby si nepozval i tohoto hrdinu boje proti korupci, a podle dobrého zvyku mu neudělil pochvalu a nedaroval alespoň nějaké hodinky?Placená místa pro známé a věrné
Státní fond životního prostředí měl pro některé politiky dvě zásadní funkce. Podle Martina Knetiga, poradce ministra Pavla Drobila, z něj chtěli čerpat peníze na ministrovu kariéru a ODS. A teď se ukazuje, že vedení strany přes fond chtělo také živit své věrné... Ekonomickým náměstkem fondu se měl stát exstarosta Chropyně Radovan Macháček (ODS). Sám přiznává, že místo mu měl zajistit premiér Petr Nečas. Třebaže s tím ředitel fondu nesouhlasil... Podobné to je i s placeným poradcem fondu Vítem Ruprichem, bývalým náměstkem moravskoslezského hejtmana. „Pana Rupricha navrhoval pan ministr,“ prozradil Dušan Fibingr, první náměstek fondu... „Fibingra neznám, nikdy jsem ho neviděl,“ prozradil Ruprich, který je přitom jeho placeným poradcem... „Vygradujeme miliardu“... Mimochodem, právě s tlaky okolo této zakázky Michálek informoval ministra Pavla Drobila. Ten mu odpověděl, že se takovou „blbostí“ nebude zabývat, a doporučil mu buď zajít na policii, nebo důkazy zničit. Spíše ale to druhé. Pak nabídl Michálkovi kariérní postup... Další případ, o kterém se mluvilo, byla obří zakázka na rekonstrukci pražské čistírny odpadních vod. Podle Michálka z ní mělo jít 500 milionů korun na financování ODS... Když se Michálek z morálních důvodů brání, Knetig začne naléhat: „Začínám se dostávat do situace, že nebudu schopen plnit svoje zálohy, respektive nebudu schopen Pavlovi (Drobilovi) vytvářet finanční zázemí, který ho víceméně bude držet... FAKTA: O co jde v kauze MF DNES zveřejnila nahrávku, na které poradce ministra životního prostředí Martin Knetig mluví s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem. Knetig Michálkovi popisuje, jak zmanipulovat veřejné zakázky a vyvést z fondu peníze na financování kariéry ministra Pavla Drobila a ODS... Na další nahrávce ministr Pavel Drobil přesvědčuje Michálka, aby důkaz (první nahrávku) zničil. Poté mu nabídl místo ministerského náměstka... O Michálkově podezření ohledně zakázek věděl také premiér Petr Nečas. Ministr Drobil rezignoval, ještě předtím však odvolal z vedení fondu Michálka. Věcí se zabývá protikorupční policie. (MF DNES, 18. prosince).

Autoři Janek Kroupa a Ondřej Šťastný nepřímo konstatují, že zejména největší české politické strany již zcela ovládli vyžírkové, lehkoživkovkové a kariéristé, kteří se nejen sami chovají kriminálně, ale dělají kriminální subjekty i ze svých politických stran, které se z politických stran mění ve faktické mafiánské spolky.Až Heger padne, je tu Terminátor
Pokud tedy v příštích měsících kterýkoliv politik ucedí na adresu ministra Hegera půl věty o odstoupení kvůli mzdové nespokojenosti lékařů, hned si zkontrolujeme, z jaké strany je. A ptejme se, co ta strana za dobu své vlády pro platovou spokojenost lékařů udělala. Ministr Heger má smůlu, nastoupil v době, kdy jsme se z krize ještě nezmátořili. Peníze nejsou. Ještě nedávno, v době enormního růstu, peníze - vezmemeli to zjednodušeně - byly... Podívejme se na čísla růstu hospodářství za posledních deset let, tedy v době, kdy na trůně seděla především ČSSD. Od roku 2000: +3,6 procenta, +2,5, +1,9, +3,6, +4,5, +6,3, +6,8... Za vlády ODS, růst od roku 2007-09: +6,1, +2,5, -4,9. Odhad pro letošek kolem +2 procent... A ještě pár čísel strpte: za ministrování velkého zastánce lékařů a prvního bojovníka za „trojnásobek průměrné mzdy“Davida Ratha (2005-06) bylo hospodářství země dokonce v nejlepší kondici: přibralo +6,3 a +6,8 procenta za rok. Tak se ptám, proč nebyly ony „naprosto oprávněné požadavky“ lékařů uspokojovány tehdy? Proč lékaři nezlobili a nedávali výpovědi v době hojnosti a proč zlobí zrovna dnes, v době prázdných veřejných kasiček? Snad proto, co znají ze své profese: je-li organismus oslabený, snadněji podlehne. A ekonomický organismus země oslabený je... A pokud i Heger padne předčasně? Pak mám pro zdejší strany tip: Terminátor v lednu s guvernérstvím v Kalifornii končí.

Pokud autorka, Jana Bendová, komentátorka MF DNES, míní, že „Ministr Heger má smůlu, nastoupil v době, kdy jsme se z krize ještě nezmátořili. Peníze nejsou,“ pak mohla panu ministrovi doporučit, aby si prověřil, jak se v rezortu plýtvá, a peníze by se rychle našly. Např. místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic profesor Fiala uvádí, že „...víc než dvě třetiny všech prostředků vynakládaných na zdravotnictví skončí ve výdajích na lůžkovou péči (46 %) a na léky (26 %), tedy podstatně větší část z nákladů na zdravotnictví než v zemích kolem nás. Stejně jako jde z nákladů na zdravotnictví na platy lidí, kteří v něm pracují, podstatně menší část než ve stejných zemích kolem nás...,“ a „„.ztráty způsobené právě předražením služeb ve velkých nemocnicích, léků a přístrojů činit deset až dvacet procent celkových nákladů na zdravotnictví, tedy mnohem víc než by stálo zvýšení lékařských platů. Jde o peníze, které jsou ze zdravotnictví vyváděny dodavatelům, ať už rentgenových přístrojů, nebo obědů.“ Viz článek Jaroslava Veise Lékařský exodus – vedlejší efekty v Deníku Referendum.Wikileaks = Asanace internetu
Wikileaks je sofistikovaná tajná zbraň informační války, posvěcená nejvyššími stratégy administrativy Spojených států amerických. Assange agent provokatér NWO, trojský kůň tajných služeb, nebo přeci jen hrdina svobody informací a boje proti systému? Císařovy nové šaty zase jednou opanovaly veřejné mínění. Slovo Wikileaks se dostalo na titulní stránky deníků a jméno tajuplného baťůžkáře z Austrálie Assange je skloňováno ve všech pádech. Jedni jej milují, druzí veřejně vyzývají k jeho zavraždění – a to i veřejní činitelé takzvaně civilizovaných zemí! Po stopách fantóma Bin Ládina se Assange dokonce dostal na první místo seznamu hledaných osob - tentokráte Interpolu!.. Málokdo se zamýšlí nad tím, že se kondicionovaná – tedy mediálně gramotná společnost zase jednou stala obětí rafinované manipulace a takzvaných zpravodajských her a důmyslných psychologických propaganda-operací... Hned po vzniku skupiny Wikileaks se známí investigativní publicisté a takzvaní „whistleblowers“ z řad vysloužilých analytiků rozvědných služeb ozvali, že způsob, jakým se nová skupina obrací právě na tyto lidi a lidi s přístupem k citlivým a vyhrazeným informacím odhalujícím korupci, bezpráví a podvody vlády, úřadů či politiků je velmi problematický a nasvědčuje tomu, že se jedná o operaci mucholapka – tedy jak nejlépe odchytit úniky ze slabých míst státní správy a armády, o takového klasického Trojského koně... Dobře vybraná postava Assange – muže bez minulosti a bez domova, dobré a velmi nákladné počítačové vybavení na Islandu, bulvární informace, které mohou být sexy pro sdělovací prostředky středního proudu a jejich odběratele – prostě dobře vykoumaný mix s logistickou podporou a vynikajícím PR ve Státech a po Evropě. Informace o spasiteli svobody na jedné straně a zrádce a padoucha na straně druhé, Assange polykáme dychtivě i s navijákem. A čteme si na všech velkých serverech, jak to vlastně chodí tam v zákulisí, kam normálně nedohlédne ani sama veliká televize. Dozvídáme se, že je Angela Merkelová teflonová, a že si „amíci“ posvítí na Omnipol (který jim doposud tak sprostě konkuruje v obchodech se zbraněmi), nebo že byl Fico proruský. No to jsou ale tajemství! Průměrný občan si může na chvilku připadat jako v napínavém špionážním thrilleru... Propaganda je to, co provozují státní a dnes i nadnárodní mocenské systémy na obyvatelstvu, aby získaly jeho souhlas s věcmi, které jsou proti zdravému rozumu. Většinou se jedná o předvolební kampaň, tak, jak jsme ji zažili nedávno i my zejména při úspěšné mediální glorifikaci takové nuly, jakou je vazal „starých peněz“ a loutka trilaterální komise kapitán Karel... Proto je propaganda jedním z nejpropracovanějších oborů sociálních věd na světě. Dnes, poté co slovo získalo zákonitě velmi negativní konotaci, se již téměř nevyslovuje a nahrazuje technickými termíny, zejména výrazem psychologické operace. V ČR se tomuto společenskému jevu velmi důsledně věnují na vojenské akademii ve Vyškově... Bublina Wikileaks je čítankovým příkladem psychologické operace na veřejnosti v obrovském rozsahu. Otázkou je proč. Proč nějaká temná síla prostřednictvím zpravodajských služeb a skrytých operací nechá publikovat tisíce dokumentů, které naopak jakoby kompromitují systém, kritizovaný za špatné nakládání s veřejnými prostředky při asanacích bankovního sektoru, za nehospodárné a zbytečné prolívání krve civilistů a nevinných lidí v Súdánu, Jemenu, Iráku, Afghanistánu, Pákistanu, etc. Systém, který by měl být změněn a nasměrován zpět k občanu, k člověku a k míru. Wikileaks je jako šité na míru. Přináší naději, že to těm mocipanům nebude procházet věčně, nebo je to jinak?... Je. Nastala válka o kontrolu internetu. Systémem „shock and awe“ bylo veřejnosti prostřednictvím „uniklých“ „choulostivých“ informací vyrváno jakékoliv právo na obhajobu svobody internetu. Také již slyšíme válečné bubny, které volají po radikálních opatřeních. A opatřeny budou. Obamův poradce Dr. Cass Sunstein takovou kampaň úniku informací doporučoval s tím, že to pomůže dostat internet pod patřičnou kontrolu úřadů... Těm, kteří dovedou ocenit odtajněné dokumenty vlády, úřadů a agentur Spojených států Amerických doporučuji virtuální návštěvu velmi rozsáhlého Národního bezpečnostního archivu při George Washington University, Washington D.C. Jinými slovy – to co „uniklo“ přes Wikileaks mohlo být zveřejněno i podle pravidel FOIA – zákona o svobodném přístupu k informacím… celkem nepodstatné materiály vzhledem k rozsahu zla, které je v současné době ve světě pácháno. Nálada nepřeje dalším událostem kategorie 911. Půjde se pravděpodobně jinými cestami, cestami elektronických a informačních válek. Válek na dálkové ovládání. ( Zvědavec , 6. prosince)

Autorem včetně zajímavých odkazů je Daniel Solis.Aby okna už zůstala otevřená
Pan Posselt by měl v Praze vysvětlit, jak si představuje znovuzískání domoviny a materiální odškodnění „sudetských Němců“, což má jako „pilíř“ ve stanovách Sudetoněmeckého krajanského sdružení, jehož je mluvčím... požadují od Čechů, aby zpracovali svoji minulost a přiznali své chyby a zločiny spáchané v poválečné době. A aby převzali za tyto činy odpovědnost... Později se přední funkcionáři Henleinovy SdP u Hitlera omlouvali, že jejich požadavky na autonomii před válkou byly pouze taktické, protože jejich strana by byla jinak zakázána. ...Chtěli rovněž pokračovat radikálněji ve svém národním boji (Volkstumkampf) proti Čechům, byli v tom ostřejší než Němci z Říše a například nesouhlasili s Heydrichovým programem takzvaného přenárodnění Čechů (Umvolkung). Žádali o urychlené vyvlastnění Čechů, což měla být pro ně odměna za jejich „národní boj“, který umožnil mnichovskou dohodu, a tím i vznik protektorátu bez válečného tažení. ...sudetští Němci.. byli též zodpovědni za zločiny spáchané na židovském a českém obyvatelstvu a v dalších obsazených zemích. O této zodpovědnosti a spoluvině „sudetských Němců“ se však nikde nedočtete... Vyjádření lítosti za vlastní část spoluviny sudetských Němců na zločinech německého národního socialismu v Česku z úst mluvčího Sudetoněmeckého landsmanšaftu pana Posselta a položení věnců v Lidicích byl symbolický krok ke skutečnému smíření. A nyní musí následovat činy. (Blog idnes, 17. prosince).

Autor článku, Otokar Löbl, zcela právem žádá, že: „Pan Posselt by měl v Praze vysvětlit, jak si představuje znovuzískání domoviny a materiální odškodnění „sudetských Němců“, což má jako „pilíř“ ve stanovách Sudetoněmeckého krajanského sdružení, jehož je mluvčím..“ Český premiér ovšem přijímá delegaci bavorského regionu, jejíž člen se pokouší změnit výsledky 2. světové války, jako státní návštěvu a tím degraduje ČR na zemi s hodnotou regionu, a současně degraduje svůj post na úroveň dvorního šaška sousední velmoci. Zřejmě jako někdejší člen Brigády socialistické práce žije v politologické představé, že někdejší občanka Německé demokratické republiky by podobně srdečně přijala i delegaci např. Brněnského kraje... Beneš a protifašističtí bojovníci nepochybně rotují v hrobech.Detox pro děti
V Česku je jediné odvykací centrum pro děti závislé na drogách. Nejmladšímu dítěti, které tu léčili, bylo šest let. Chlapec byl závislý na heroinu. Naučil se píchat si heroin od sourozenců... děti a dospívající závislí na pervitinu tvoří 80 procent všech pacientů. Třináct až patnáct procent jsou děti těžce závislé na marihuaně a zbytek je alkohol a všechny ostatní drogy... Dětské odvykací centrum existuje šest let. „Trvalo rok, než se podařilo u pojišťoven probojovat, že je u nás něco takového nutné. ...dva sourozenci, dvojčata, patnáct let, na heroinu. Ruce rozpíchané. Jen matka si ničeho nevšimla rok a půl... Kluk, čtrnáct let, dva roky těžce závislý na marihuaně. Všechno mu bylo jedno, škola ho nezajímala, rodiče taky ne, ani léčba. „Co s tím? Někdy nenaděláte vůbec nic,“ krčí rameny lékař... Drogy zkusila polovina dětí... každé třetí dítě u nás má opakovanou zkušenost s drogami - tedy kouří trávu běžně nebo pravidelně berou pervitin či si třeba píchají heroin... Pro Česko to znamená nelichotivé prvenství. Podle statistik ESPAD naše děti vedou celoevropský žebříček jak ve spotřebě marihuany, tak pervitinu či alkoholu... „Holky tvoří 75 procent našich klientů. Proč? Mají k drogám mnohem snazší přístup. Buď chodí s dealerem, nebo s někým závislým a drogu od něj dostanou. Ony si ty drogy zkrátka vyspí,“ říká primář... Proč ale české děti mají tak blízko k nelegálním drogám? Odborníci se jednoznačně shodují: selhává stát... „U nás úplně chybí prevence. Ty děti nemají důvod nebrat drogu. Navíc v situaci, kdy se prakticky každá celebrita veřejně chlubí, že hulí, děti nemají pocit, že by dělaly něco špatného. Naopak,“ říká Koranda... Přitom... „Pro dítě má každý den bez drogy smysl, protože tím umožníme mozku, aby dozrál.“ (MF DNES, 21. prosince)

Výbušná informace z článku autorky Lenky Petrášové je především fakt, že drogy zkusila již polovina dětí, a že každé třetí dítě u nás má opakovanou zkušenost s drogami - tedy kouří trávu běžně nebo pravidelně berou pervitin či si třeba píchají heroin. To znamená, že protidrogová politika státu fakticky nefunguje, a že obrovské finanční prostředky na ní jsou vyhazovány zbůhdarma a politikové, nesoucí za to zodpovědnost naprosto selhávají.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky mj. i těch, které se zabývají technickými, vojenskými, politickými a dalšími aspekty plynoucími z eventuálního umístění amerického radaru jako komponenty antiraketové základny v ČR, včetně jiných materiálů poukazujících na další zajímavé politické a jiné souvislosti


Tajemný veřejný dluh, Ondřej Schneider, MF DNES, 16. prosince

Finanční krize, která začala před třemi roky ve Spojených státech, paradoxně nejtíživěji dopadá na malé evropské země. Po problémech Maďarska, Lotyšska a Rumunska, které dostaly finanční pomoc již v roce 2008, se krize přelila do eurozóny a dnes jsou na pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu odkázány Řecko i Irsko... zadlužená je každá evropská vláda s výjimkou Lucemburska a Estonska. Řecký dluh je jiný. Zaprvé je největší v Evropě: řecká vláda bude koncem letošního roku dlužit více než 316 miliard eur, což je přibližně 135 procent řeckého HDP v letošním roce. Na každého obyvatele Řecka včetně důchodců a nemluvňat připadá dluh téměř 30 tisíc eur, tedy přibližně 750 tisíc korun. Nikdo neví, jestli je vůbec možné tak vysoký dluh alespoň umořovat, o splácení ani nemluvě. Žádné zemi se to zatím ještě nikdy nepodařilo… Dluh řecké vlády má však ještě jednu nepříjemnou vlastnost: nikdy si nemůžete být úplně jistí, jak je vlastně vysoký... Jak je možné, že vlády i jejich věřitelé nevědí, jaké dluhy vláda již má? Půjčila by vám banka, kdybyste jí nebyli schopni vyčíslit své dluhy na korunu nebo euro přesně? Pravděpodobně ne, ale vládám takové nejasnosti procházejí... A zdánlivě průhledné dluhopisy v sobě skrývají ještě jednu komplikaci: vynalézaví investiční bankéři z nich dokážou vyrobit takzvané deriváty, které sice přímo nemění hodnotu dluhu, ale přesunují jednotlivé splátky v čase tak dovedně, že například při vydání dluhopisu dostane vláda „zaplaceno“ za derivát, který pak musí za několik let splatit, ale pro danou chvíli je neviditelný. Americká banka Goldman Sachs takto pomohla v letech 2002-2005 řecké vládě získat více než jednu miliardu eur. Žádná sleva není pochopitelně zadarmo a bankéři si za takové služby nechají dobře zaplatit, takže budoucí dluh řecké vlády vzrostl podstatně více než o jednu miliardu. (A kdybyste se obávali, zda tento derivát nyní nezatěžuje bilanci Goldman Sachs, zůstaňte v klidu, banka celý obchod prodala již v roce 2005 řecké bance NBG...)... Ještě účinnější než nějaké deriváty je dluh prostě ignorovat a tvářit se, že vám - vládě - nepatří. K tomu se vytvoří instituce, které sice vydávají státní peníze, ale tváří se nezávisle na státu. Čím více jich je a čím složitěji se financují, tím lépe (banky jistě rády nabídnou další inovativní deriváty...)... My jsme v Česku vytvořili Konsolidační banku, kam se sesypaly miliardy špatných úvěrů poskytnutých na příkaz, nebo alespoň se souhlasem vlády, a které nakonec zaplatil státní rozpočet... I ty nejpečlivější a nejtransparentnější vlády mají ještě jeden prostředek na uchlácholení svých věřitelů. Každý rok vláda předkládá svůj návrh státního rozpočtu na příští rok, v kterém většinou slibuje, že schodek bude menší než byl loni, ale tentokrát už doopravdy. Státní rozpočet není nic jiného než odhad ministra financí, jak by se asi státní finance příští rok mohly vyvíjet. Tento odhad je založen na celé řadě předpokladů. Třeba jak se povede celé ekonomice?... Když se ukáže, že ekonomika nefunguje tak dobře, jak ministr a vláda předpokládali, schodek se zvýší, Brusel začne posílat rozzlobené dotazy a stát má stále větší potíže své dluhopisy někomu prodat... Zbytek je historie a podle poslední úpravy Eurostatu byl schodek rozpočtu za rok 2009 v Řecku 15,4 procenta HDP. Kombinace neopodstatněného optimismu, rozpočtového šlendriánu a přílišné shovívavosti ze strany soukromých investorů i Evropské unie tedy byla zodpovědná za zvýšení státního dluhu během jediného roku o 27 miliard eur!... Obecný závěr: politikům nevěřte... Porovnáním vládních prohlášení a konečných výsledků rychle zjistíme, že drtivá většina rozpočtových plánů nebývá splněna a schodky jsou větší, než jaké byly plánovány. Například Polsko plánovalo schodky na roky 2003 až 2005 ve výši 4,2 - 3,6 - 2,2 procenta HDP a výsledek byl 6,3 - 5,7 a 4,3 procenta. Maďarsko ještě na jaře roku 2006 plánovalo schodek 2,5 procenta, nakonec skončilo na úrovni 9,3 procenta HDP. Zajímavá je zkušenost Česka: i naše vlády většinou očekávaly nižší schodek a pak byly překvapené, když byl výsledek horší než očekávání. Výjimkou byly roky 2005 až 2007, kdy schodek třikrát po sobě skončil zhruba o dvě procenta HDP lépe, než vláda očekávala.
Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 1. ledna v 13:22; a redakce tímto současně děkuje všem autorům za hodnotné příspěvky do prosincového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN