NETSOCAN
Číslo 12 --PROSINEC 2011 ---Ročník X.
Z Tripolisu do Damašku: „Námezdní bojovníci za demokracii" se dávají na pochod...

Nedávní libyjští povstalci vyzývají Syřany aby šli po jejich revoluční cestě. Stovky žoldáků, někteří z nich někdejší teroristé, jsou připraveni se opět chopit zbraní, aby pomohli svrhnout prezidenta Assáda.

Za necelé tři měsíce se libyjští povstalci stali z oslavovaných osvoboditelů opovržení hodnými okupanty, informuje Oksana Bojko z Russia Today (RT). Lidé v hlavním městě Tripolisu konají téměř každý týden shromáždění a vyzývají ozbrojené milice, aby odtáhly.

Pro někteté libyjské adrenalinové mladíky, nehodlající se rozloučit se svými puškami, připadá Syrie jako další logická destinace.

„Všichni jsme připraveni se připojit k syrské revoluci a s pomocí Alláha zajistíme, aby se to, co se stalo v Libyi, zopakovalo,“ řekl jeden mladý povstalec RT.

Na ulicích Tripolisu jsou nyní všude umístěné portréty Che Guevary, a někteří povstalci se dokonce oblékají a češou tak, aby se podobali slavnému revolucionáři.

„S pomocí Alláha, můžeme všichni bojovat za mír a svobodu, podobně jako Che Guevara,“ řekl jiný rebel.

  Zdá se, že Che Guevarova idea o vývozu revoluce se na Středním Východě znovu oživla. Arabské Jaro vytvořilo čilý a přemísťující se trh se žoldáky, který se nyní pohybuje od jedné revoluce ke druhé. Někteří z nich jsou motivováni žoldem, někteří přesvědčením, a ostatní v tom vidí dobrodružství. Bojují za svoji vlastní verzi svobody, která teď minimálně znamená svobodu mít zbraň.

Terorista se může snadno vydávat za bojovníka za svobodu, ale pro USA je pořád bojovníkem za svobodu. Abdelhakim Belhadj, jeden z velitelů tripoliské milice, byl kdysi na seznamu CIA mezi nejhledanějšími teroristy. Nyní je tváří demokratické Libye a podle zdrojů RT jen minulý měsíc, vedl skupinu několika set rebelů směřující do Syrie.

Nové libyjské úřady také touží rychle zamávat na rozloučenou ozbrojeným zločincům, kteří jim pomohli dostat se k moci. Zdá se, že nové vládnoucí orgány této severoafrické země povzbuzují vývoz svých válečných hrdinů na další bitevní pole.

„Chceme podpořit syrský lid, poněvadž čelí stejné situaci, které jsme vzdorovali my,“ vysvětluje Mohamed Alhuraizi z Libyjské přechodné vlády a dodává, „Oceňujeme pomoc, které přišla libyjskému lidu a pokud můžeme pomoci syrskému lidu aby získal svobodu, myslím, že bychom to měli udělat.“

Používání žoldáků není v tomto postiženém regionu novinkou. Středovýchodní vládci je používali po staletí jako své ochránce proti vlastnímu lidu. Nyní to vypadá tak, že příběh regionálních žoldáků pokračuje novou a neméně krvavou kapitolou.


Článek s původním titulem From Tripoli to Damascus: Arab wild geese take wing vyšel 26. prosince na serveru Russia Today.

Překlad: Frs
26. prosince

NETSOCAN