NETSOCAN
Číslo 12 -- PROSINEC 2013 --- Ročník XII.
OBSAH ČÍSLA
EDITORIAL

Družstevní podnikání – lék na ekonomickou krizi!

o Ve Francii, přestože její ekonomický růst není záporný, se stále snižuje počet pracovních míst a pokračuje vysoká nezaměstnanost. Tradiční metoda: zvyšování produktivity neustálým snižováním nákladů, selhává a výrobci své problémy řeší na úkor státní pokladny mj. propouštěním zaměstnanců v případě poklesu poptávky nebo dokonce i v případě nižšíhi zisku.
o Na druhé straně se ukazuje zajímavě efektivní družstevní sektor včetně tzv. sociální, solidární ekonomiky (svépomocné subjekty výrobního či finančního zaměření). Je v něm zaměstnán již každý osmý pracující a jeho výkon se od roku 2000 zvýšil o 23,8%, zatímco jimá odvětví stoupla jen o 7,3%.
o Francouzští socialisté, vnímající jeho odolnost v krizové ekonomice se nyní rozhodli pro radikální řešení. Vypracovali zákon o sociálním podnikání, který by umožnil vznik zaměstnaneckých družstev, která by převzala podniky v úpadku a pokusila se zachránit významné výrobní i pracovní kapacity. Tato legislativa by měla přinést nejen zvýšení zaměstnanosti, alei podporu soudržnosti regionů a zvýšení jejich ekonomické soběstačnosti. Zákon již v listopadu schválil francouzský Senát a na jaře by jej mělo projednat Národní shromáždění.
o Z nejzajímavějších myšlenek tohoto zákona je třeba zmínit možnost, aby pracující podniku dostali právo převzít zavřené, ale životaschopné filiálky podniků (tento typ úpadků přináší Francii 100 – 200 tisíc nezaměstnaných ročně). Po vyhlášení úpadku dostanou zaměstnanci možnost pokračovat v aktivitách podniku v jakékoliv zákonné formě podnikání, již uznají za vhodnou a mohli by je provozovali ve vlastní režii i jako sociální podnik.
o Majitel podniku bude mít navíc zákonnou povinnost upozornit zaměstnance 2 měsíce před zavřením podniku o jeho skutečné situaci a toto tzv. právo ekonomické informovanosti bude povinné pro každý podnik nad 250 zaměstnanců.
o V rámci cílené ekonomické podpory dostane sociální podnik možnosti úlev, zejména v daňové oblasti a v rámci sciálních odvodů, a to se záměrem vytvořit dalších 100 tis. pracovních míst navíc. U Banque publique d'investissement budou zřízeny investiční fondy o výši 500 miliónů euro, a k tomu přbyde 80 miliónů z vládních programů věnovaných budoucímu rozvoji plus dalších 20 miliónů z fondu pro sociální inovace.
o Jde samozřejmě o vysoce nadějný projekt, jehož realističnost potvrdily již 80. léta minulého století, kdy zaměstnanci převzali do vlastnictví a vysoce produktivně řídili zkrachovalou ocelárnu Weirton Steel Corporation v USA.
o Své znepokojení nad novým zákonem už předem vyjádřily velké podnikatelské skupiny. Šéfové svazů řemeslníků a živnostníků k návrhu zákona nemají podstatné námitky. Pouze upozorňují, že transformace podniků se připravuje tak dva roky předem a nelze ji prý realizovat za dva měsíce, jak je dané ve vládním návrhu.
o Nicméně lze očekávatm že bude-li zákon přijat, pak již samotná hrozba této eventuality povede k radikálnímu snížení bankrotů i nezaměstnanosti ve Francii.

o Zdroj: Zbyněk Fiala: Družstva nezaměstnaných .


(František Stočes)

oNETSOCAN MONITOR


Koalice si slíbila jednotu proti Zemanovi
Členové budoucí koalice uzavřeli dohodu, že jen co sestaví seznam budoucích ministrů, budou za ním všechny tři strany neochvějně stát. A to i proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který už několikrát vzkázal, že některé ministry nemusí jmenovat... Zeman už dříve řekl, že nemusí jmenovat Martina Stropnického (ANO) ministrem obrany, protože nemá odborné zkušenosti s resortem. Vadí mu ale i Lubomír Zaorálek, nominant ČSSD na ministerstvo zahraničí, a Jiří Dienstbier, možný ministr bez portfeje a šéf Legislativní rady vlády. K těmto „nechtěným“ by mohl přibýt Špidla. (Novinky, 30. prosince).

Český prezident se často ocitá v nezáviděníhodné situaci, kdy mu prohnilé politické strany předhodí pro jmenování do vrcholných funkcí českého státu naprosto nekvalifikované kandidáty. Prezident Klaus se skřípěním zubů jmenoval českým premiérem Stanislava Grosse, kterého mu fakticky předhodili zcela nezralí, ale ČSSD ovládající Mladí sociální demokraté... Klaus tu ostudu ale diplomaticky vrhl na socdem a komunistické poslance, kteří Grossovi podepsali onen památný lísteček, že mu dají důvěru (a ani se nezastyděli).. Důsledky povinnosti jmenovat Vlastu Parkánovou českou ministryní obrany, si asi Klaus rovněž odreagoval na tenisovém kurtu. Zatímco ale Klause volili poslanci a senátoři, tak Zeman byl zvolen přímo občany! Ústavní povinnosti prezidenta sice zůstaly nezměněny, zato „duch Ústavy“ a nutnost zrodu nových „tradičních zvyklostí“ poskytují Zemanovi právo nového výkladu. Například pohrozením protestní abdikací by Rusnokově vládě nabídl zajímavou šanci prodloužil její funčkní období. A jentak mimochodem: fakt, že Sobotka, dle svých slov nesouhlasící s církevními restitucemi vzal do koalice místo Úsvitu lidovce, pro něž jsou restituce svaté, svědčí naprosto farizejském chování socdem rádoby premiéra...Socialisté ve Francii protlačili daň 75 procent pro bohaté
Francouzská ústavní rada schválila záměr socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea, která chce zavést pětasedmdesátiprocentní daň z příjmů pro nejvíce vydělávající občany... Na rozdíl od dřívějšího znění, kdy se daň měla vztahovat na jednotlivé plátce, jsou nyní jejím adresátem firmy. Ty musejí daň strhnout těm pracovníkům, jejichž roční plat převýší jeden milion eur (asi 27,5 miliónu korun). Milionářská daň se tak nebude vztahovat například na lidi, kteří získají velké dědictví, příjem ale mají nízký...S daní vláda počítá v rozpočtu na příští rok... Slib zavedení vysokých daní z příjmu pro ty nejmovitější byl jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu. Prezident tvrdil, že jde o gesto solidarity v době ekonomické nestability... Opoziční pravice namítala, že daň je trestem za bohatství a povede k odchodu některých Francouzů ze země. (Novinky, 29. prosince).

Pokud Hollande tvrdí, že jde o gesto solidarity v době ekonomické nestability, pak je to poněkud výstřední socialista. Ve Švédsku takovou daň zaváděli pravičáci a to ani nebyla ekonomická krize. Zavádění takovéto daně v kapitalistickém systému by mělo být pro socialistu normou. Skutečně socialistickým řešením pak je realizace družstevního socialismu, kde podobná opatření odpadnou. Například v mamutí španělské Mondragonské družstevní korporacim zaměstnávající 80 000 lidí, je rozdíl mezi minimální a maximální mzdou 1:6, vyjímečně 1:8. Navíc Mezinárodní družstevní svaz ve své Světové deklaraci o výrobních družstvech nabádá ke sbližování maximální a minimální mzdy v družstevních podnicích. Také by bylo zajímavé vědět, jaká je v tomto směru situace v nynějších francouzských družstvech. Jejich předsedové jistě emigrací z Francie nehrozí.Při protestech Muslimských bratrů začala hořet nejstarší univerzita na světě
Tvrdé protesty příznivců zakázaného muslimského bratrstva zasáhly v sobotu Káhiru. Vzplála islámská univerzita Al-Azhar, která je nejstarší na světě, a jeden ze studentů zahynul. . Egyptští studenti sympatizující s Muslimským bratrstvem se před budovou univerzity Azhar střetli s policisty... Policie zasáhla slzným plynem, studenti se bránili házením kamenů a zapalováním pneumatik... Studenti ale popírají, že by zažehli požár, který zasáhl dvě patra... Jeden z účastníků protestu zemřel, když policie pronikla do budovy školy mezi demonstrující studenty. Devatenáctiletý podlehl střelným zraněním... Situace v Egyptě se přiostřila ve středu, kdy egyptská vláda zařadila Muslimské bratrstvo, které do léta vládlo, mezi teroristické organizace... V pátek si násilnosti po pravidelných muslimských modlitbách vyžádaly nejméně tři mrtvé v Káhiře, Minji a v deltě Nilu... Univerzita Al-Azhar, které je nejstarší na světě,  je jedním z center sunnitského islámu, madrása byla založena v roce 998. (Novinky , 29. prosince).

Postoj Západu k situaci v Egyptě svědčí o neobyčejném jidášství západních politiků. V Egyptě byli vojenským převratem svrženi prezident a vláda strany, která vyhrála volby. Prezident Mursí byl zatčen, je vězněn a hledají se proti němu najfantastičtější obvinění včetně vlastizrady. Loutková vláda, dosažená vojenskými pučisty navíc stranu, které egyptský lid dal důvěru, zakázala a zařadila mezi teroristické organizace. V Egyptě dnes fakticky vládnou vojenští a političtí teroristé, zastupující menšinu obyvatel, pro které platí demokratická pravidla pouze v případě, že vládnou oni nebo jejich loutky. Svým způsobem jde o zrcadlově opačnou situaci v Turecku a pro Erdogana je situace v Egyptě jasnou výstrahouDostihy ve vývoji psychotronických zbraní mezi SSSR a USA stály miliardy
Právě vyměněný ministr obrany Anatolij Serdjukov loni řekl, že jeho ministerstvo se zabývalo futuristickým zbrojním arzenálem. Vývoj zbraní založených na nových fyzikálních principech jako např. zbraní využívajících řízených energetických paprsků či využívajících vlnovou formu energie, geofyzikálních zbraní, zbraní genetických či psychotronických, atd. je částí státního zbrojního programu pro období 2011-2020,“ řekl dle agentury RIA Novosti Serdjuko na schůzce s tehdejším premiérem Putinem. Výrok následoval po sérii článků podporujících Putinovu prezidentskou kampaň, z nichž se jeden zabýval zárukami národní bezpečnosti. S ohledem na nové hrozby, které by mohly Rusko ohrožovat, a na jaké zbrojní systémy by mělo být schopno reagocat, tehdy napsal: „Systémy umístěné v kosmu a IT nástroje, zejména ovládající kybenetický prostor, budou hrát obrovskou, ne-li rozhodující roli při ozbrojených konfliktech. V trochu vzdálenější budoucnosti budou vyvinuy zbrabě využívající různých fyzikálních principů (zbraně paprskové, geofyzikální, vlnové, genetické, psychologické a další typy zbraní). Spolu s jadernými zbraněmi to vše poskytne zásadně nové nástroje pro dosažení politických a strategockých cílů.“ ( Billion dollar race: Soviet Union vied with US in ‘mind control research’ , Russia Today, 19. prosince, překlad frs).

Psychotronní zbrojní závody běhen studené války se zabývaly převážně působením (různě zpracovaného) elektromagnetického záření na lidskou mysl, s cílem vyvolat nepříjemné pocity, paniku apod. Jak se ukazuje, po rozpadu bipolárního světa se zbrojní závody nezastavily, ale pokračují. Zatímco svět se politicky vrátil tak trochu do období před 1. světovou válkou, dnešní agresívní političtí šílenci disponují zbraněmi o více než století modernějšími. Zásadní otázkou, před níž lidstvo stojí, je určit, kdo je nyní agresor a kdo se cítí ohrožen.Přesvědčí nový poradce Obamu, aby odtajnil materiály o UFO?
Informace o jmenování Johna Podesty poradcem alerického prezidenta Baracka Obamy vyvolala spekulace, že některé vysoce tajné materiály o UFO by mohly být brzy zveřejměny...
64 letý Podesta pracoval jako šéf prezidentského úřadu Billa Clintona a byl externím poradcem Obymy od prezidentských voleb 2008. Rovněž vykonával poradentství pro ex-ministryni zahraničí Hillary Clinton během jejího posledního roku ve funkci... Podesta je zakladatel a předseda Centra pro spravedlivý růst; jeho think-tank vytvořil tento podzim. Současně je předsedou Centra pro americký pokrok, které založil před deseti lety... Teď se na rok formálně připojí ke vnitřnímu okruhu Bílého domu pro poradentství Obamovi, který se snaží zachránit své nečekaně obtížné druhé prezidentské období. Kromě klimatických změn a vládních problémů se bude Podesta zabývat problémy programu zdravotní péče... Ale možná o něm nevíte jednu věc. Podesta opakovaně vyzýval vládu USA, aby odtajnila alespoň některé z 25 let starých svazků o UFO, které by mohly vědcům poskytnout vodítko, pokud jde o reálnou povahu UFO. V roce 2010 napsal předmluvu k práci Leslie Kean: „UFO: Generálové, piloti a vládní úředníci – promluvte!“... „Jsem skeptický k mnoha věcem včetně představy, že vláda vždy ví vše nejlépe a že lidu nemůže být svěřena pravda. Čas, aby se na toto téma zvedla opona, už dávno vypršel. Jsou předložená fakta o facsinujícím jevu – kniha obsahuje výpovědi pouze od nejdůvěryhodnějších zdrojů, které jsou v postavení, aby byly kompetentní své poznatky posoudit – a povahu tohoto fenoménu však ještě třeba určit,“ napsal Podesta... Obama, jehož veřejná popularita klesla v říjnu o 5% a spadla pod 50%, o zveřejnění svazků o UFO - jako o zajímavém způsobu pro posílení své chabé popularity - asi dost zauvažuje. ( THE VOICE OF RUSSIA , 15. prosince, překlad frs).

Možná ještě větší záhadou než eventuální fikce zvaná UFO je skutečnost, které osoby a které subjekty mají na utajení těchto věcí zájem. Mimozeměťané prý úmyslně negativně ovlivňují mysl pozemšťanů a prý tak zodpovídají za války apod. Že by Hitler byl dílem mimozemš'tanů? To bychom museli přepsat dějiny... Nebylo by efektivnější raději odstranit skutečné viníky moderních válek, kterými jsou vojensko-průmyslové lomplexy a jejich spojenci v bankách atp.?Ve válce budoucnosti nebude vítězů
Ve svém poselství Federálnímu shromáždění se prezident Vladimir Putin zmínil i o odzbrojujícím náhlém úderu. Podle jeho slov Moskva pozorně sleduje příslušné plány a nikdo si nesmí dělat iluze ohledně toho, že se mu podaří dosáhnout vojenské převahy nad Ruskem... Jedná se o americkou koncepci PGS (Promt Global Strike), což by se dalo přeložit jako „rychlý globální úder“. Hlavní myšlenka spočívá v tom, aby bylo možné zasadit v jakémkoli bodu zeměkoule nejaderný úder nejpozději 60 minut po přijetí rozhodnutí... Koncepce PGS předpokládá všechny nejmodernější technologie. Z těch už známých sem patří mezikontinentální balistické rakety s vysocepřesnými nejadernými bojovými bloky. Ze soudobých pak hyperzvukové zbraně, jejichž síla je srovnatelná se 12 tunami trotylu. Nové typy amerických raket s plochou dráhou letu mají velice závažné možnosti, soudí šéfredaktor časopisu Národní obrana (Nacionalnaja oborona) Igor Korotčenko: Tak za prvé je to možnost znovu vše naprogramovat už za letu. Další důležitou zvláštností je, že je možné programování úderu takovým způsobem, aby bylo možné cíle zasáhnout současně. Při soustředěném náletu, kdy bude odpáleno 500-600 raket s plochou dráhou letu, je prostě technicky nemožné je všechny sestřelit. Kromě toho se budou používat bezpilotní přístroje k útokům na systémy protivzdušné obrany. Budou použity prostředky radioelektronického potlačování. Je to koncepce současného globálního oslepujícího úderu, po kterém nastává chaos. ( Hlas Ruska , 14. prosince).

Vyhazovat v době ekonomické krize, jejíž důsledkem je obrovské bezdomovectví a rostoucí chudoba většiny Američanů, obrovské sumy na zbytečné zbrojení, je dnes v USA vlastně zločinem na amerických občanech; a rovněž zločinem na národech, které se cítí rímto zbrojením ohroženy a jsou nuceny vyhazovat podobné sumy na budování obrany.Španělský závod ke dnu?
Před nedávnem prolétla světovými médii zpráva, že největšímu španělskému výrobci domácích spotřebičů hrozí bankrot. V  zemi zmítané krizí to není až tak velké překvapení, ale v  něčem tato informace unikátní je. Bankrotující společnost se jmenuje Fagor Electrodomésticos a  je součástí slavné baskické družstevní korporace Mondragón, největšího konsorcia svého druhu na světě. Mondragón už desítky let slouží jako příklad zaměstnanecké demokracie a  jako alternativa ke kapitalistickému vlastnictví. Čím to, že se dostal do problémů?... Bankrot Fagoru, jedné z  důležitých mondragónských společností, však představuje nejvážnější krizi, které tato družstevní korporace čelí za mnoho let své existence. Je to rána pro 5 600 zaměstnanců, z  nichž mnohé čeká vyhazov... Renomovaný britský časopis The Economist shrnul příčiny bankrotu jednoduše: „Družstevnictví má své přednosti, ale někdy i  nestoudní, po penězích prahnoucí kapitalisté s  sebou nesou jisté výhody.“ Tito kapitalisté však fungují na základě prosté logiky: snižovat na minimum náklady na zaměstnance, zvýšit zisky a  obstát v  konkurenčním boji. Pokud mají být budoucím (nebo již současným?) vzorem pracujících asijští dělníci, vystihuje tuto situaci nejlépe výraz závod ke dnu. ( Web A2 , 6. prosince, autor Pavel Chodec).

Jestliže je ve Španělsku nezaměstnanost 26%, čili každý čtvrtý produktivní člověk nemá práci (u mladých lidí to činí asi 50%), a vzhledem k tomu, že družstevní forma podnikání představuje menšinovou formu, pak lze říci, že MCC si počíná velice dobře a humánně (a to nedostává státní dotace jako banksteři). Proč si družstva počínají lépe a humánněji je vysvětleno V NÁVRHU ZPRÁVY o přispění družstev k překonání krize, který vypracoval Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu. kde se: 2. poukazuje na to, že se v období krize družstva ukázala jako odolnější v porovnání s  řadou konvenčních podniků, a konstatuje, že to dokládá značné množství důkazů, zejména co se týče družstevních bank a družstev v oblasti průmyslu a služeb (zaměstnanecká a sociální družstva a družstva tvořená malými a středními podniky)... 3. zastává názor, že tato větší odolnost velké části vychází z družstevního modelu řízení, který je založen na společném vlastnictví a na demokratické kontrole ze strany členů družstev a rovněž z charakteristického způsobu akumulace kapitálu; domnívá se, že tento model družstvům pomáhá udržovat dlouhodobý přístup a zakotvení v místním hospodářství, což jim dává podíl na místním udržitelném rozvoji a zajišťuje, že se nepřemístí, přestože jejich činnost získá mezinárodní rozměr... 4. dále konstatuje, že mezi družstvy existuje dlouhá tradice vzájemné spolupráce, která jim umožňuje využívat úspory z rozsahu, předávat si zkušenosti a osvědčené postupy a v případě potřeby přesouvat lidské a finanční zdroje; tvrdí, že tato přirozená flexibilita družstvům umožňuje fungovat i v nejobtížnější době.


Reader´s Digest
Pro vaši lepší orientaci uvádíme (s předchozím linkem) tituly a autory zajímavých článků z nejrůznějších médií ze všech oblastí společenské problematiky.


Souhrn všech článků v Britských listech s tématem protiraketové základnyVybírá a glosuje: František Stočes


Měsíčník NETSOCAN je necenzurované a otevřené periodikum, které chce sledovat závažné události společenského života a hodnotit jejich etické, humanistické a demokratické aspekty i z hlediska a zájmů občanů žijících z námezdní práce a pracujících v manuálních a dalších nekariérních profesích. Vydává klub ASD na Praze 2. Redakční rada: Aster Jiří, Durdis Josef, Stočes František (šéfredaktor), Štromajer Bohumil, Velát Jan. Adresa vydavatele: František Stočes, 120 00, Praha 2, Bělehradská 35, tlf. 222645538. E-mail: netsocan@volný.cz. Příspěvky, které nevyjadřují názor redakce, budou označeny buď zkratkou "pnnr", popřípadě "no comment". Bude-li to nutné z publicistických důvodů, redakce si vyhrazuje právo na zkrácení nebo úpravu příspěvků. Texty neprocházejí jazykovou úpravou a příspěvky nejsou honorovány. Každé číslo vzniká on line systémem v tom smyslu, že až do uzávěrky mohou být všechny materiály, výslovně označené jako nedokončené, upravovány, korigovány atp. Po datu uzávěrky se každé číslo stává historickým artefaktem a nemůže v něm být cokoli měněno. Uzávěrka tohoto čísla byla provedená 31. prosince v 19:30 a redakce děkuje autorům za hodnotné příspěvky do prosincového čísla. Pokud se velkoryse rozhodnete finančně přispět na činnost tohoto on-line měsíčníku či ASD, můžete tak laskavě učinit na konto č. 2235268270/0800.
NETSOCAN