N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


Monitor POLARITY č. 10


POLARITA LA


Monitor POLARITY č. 10

Od euforie k pragmatismu.
...profesor Joseph Berliner z Harvardské university: "Dva tisíce let hladání rovnosti nelze ignorovat; poážka socialistické myšlenky je jenom relativní, ne absolutní. Příští století se pokusí obnovit tuto ideu na troskách experimentu z tohoto století. (Lidové noviny 17. 4.)

Marx objevil vykořisťování proletářů. Lumpenkomunisté jej překonali a prakticky předvedli, jak lze vykořisťovat i inteligenci. Ovšem rychlost s jakou tyto "avantgardní" systémy zkolabovaly, svědčí zejména o tom, že morálně byl pseudosocialismus mrtev už dávno předtím. Na druhé straně vzpomeňme i nádherné jaro a léto 1968.


Síla idejí.
Kyvadlo dějin míří proti všem odrůdám socialismu a etatismu... Původní myšlenka osobní zodpovědnosti a spoléhání v prvé řadě sám na sebe byla vystřídána svůdnou, protože nezodpovědnou doktrínou společenské zodpovědnosti a státního paternalismu. Mnoho našich levicových kritiků stále ještě operuje v tomto myšlenkovém světě. (Literární noviny 25. 4.)

Hle, jak snadný je zrod donkichota! Poplete si, egocentrik, sociální spravedlnost se státním paternalismem - a již se bije jako lev se všemi odrůdami socialismu. Jen místo mečem mává kyvadlem dějin. Tak do toho! Větrný mlýn je vskutku strašlivý nepřítel!


Papež o kapitalismu.
Podle papeže je "nepřijatelné" prohlašovat, že "porážka tak zvaného reálného socialismu navrací kapitalismus jako jediný model ekonomického uspořádání." (Lidové noviny 3. 5.)

Svatý otče, ve vší úctě: Učit se! Učit se! Učit se! Monetarismu ovšem! - hlásají alespoň naši echtpravičáci. Prý té tajemné vědě rozumí pouze pár vyvolených a Vaše svátost mezi nimi nebyla jmenována...


(POLARITA č. 10, 24. 6. 1991)
Vybral a komentoval Frantiek Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes