N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


MONITOR POLARITY č. 7


POLARITA LA


MONITOR POLARITY č. 7

Bezpečnost státu. Poprvé v NATO.
Proč...ČSFR časem nepřijmout do záruk Aliance? V tomto ohledu byli představitelé Šestnáctky striktně vyhýbaví. Vyjádřili sice "obdiv k Havlovým ideálům", ...kvitovali pozitivně naší účast v Kuvajtu, ovšem nic víc: sledují "velmi pozorně" vývoj ve střední Evropě, po této návštěvě spolupráce mezi námi a NATO "dostane novou dynamiku", ale dál tito politici nešli. (Respekt č. 13)

Zkusme se podívat do zrcadla: kdopak je na světě nejkrásnější? Uvidíme docela malý a bezmocný stát. Už jednou jsme "fungovali" jako zboží velmocenských vekslů. Možná i víckrát... Jsme mírumilovní? Ano! Zachovejme si aspoň noblesu křehké markýzy Angeliky.


Obchod kontra morálka.
Klíčovou se podle nás stala otázka, proč se zahraniční cestovní kanceláře působící na československém trhu zvýhodňují oproti domácím. Pokud se současný stav nezmění, budeme se i letos divit, proč počet turistů přijíždějících do ČSFR závratně stoupá, ale příjmy z cestovního ruchu ve státní pokladně rostou jen nepatrně. (Studentské listy č. 6)

Pan Vančura se vrtí v hrobě: Způsob této ekonomiky zdá se mu poněkud nešťastným.


Quo usque tandem?
Svět je... vpodstatě v rukou individuálních investorů a podniků, kteří se, tak jako čs. monopoly nepozastaví nad příležitostí maximalizovat své zisky. Jestliže některý zahraniční investor... převezme naše statky... již žádné ministerské dopisy a pláč... nepomohou, chceme-li mezi vzrostlé, ostré hochy, musíme buďto vyrůst, anebo se připravit, anebo "dostat přes držku". Pouze třetí alternativa je zatím oficiální ekonomickou strategií ČSFR. (Republika č. 12)

Naše ekonomika se vydává do světa! Půjde ve šlépějích Bruncvíkových anebo po stopách Hloupého Honzy?


Labouristé varují.
Vláda paní Thatcherové privatizovala mnoho odvětví... privatizace měla... výsledek, že lidé ve vedení vodáren jsou lépe placeni, náznaky zlepšení služeb však nejsou. Nezdokonalily se ani telefonní sítě... Spotřebitel by měl mít... politickou moc tato odvětví kontrolovat... měli jsme obavy, že plyn bude odpojován především starším lidem. A to se potvrdilo. Počet lidí, kteří si nemohou dovolit platit za dodávky plynu stoupl a vzrostly i ceny. (Právo lidu 5. 4.)

Horší než slepý je prý ten kdo nechce vidět. Choří, nám milí, pravicoví strategové na ztrátu zraku anebo mají černou duši? Nevíme... Nabízíme jim úderný slogan pro uklidnění veřejnosti: Pod prapory hlouposti a egoismu, směle do nových zítřků!


Brát či nebrat?
Václav Klaus... přiznal, že pokud nějaká státní úprava... zakáže, aby například pracovníci ministerstva financí zasedali ve správních či dozorčích radách velkých podniků, hrozí odchod schopných pracovníků vládního aparátu. Jejich současný plat je totiž jenom zlomkem toho, co si mohou vydělat jinde. (MF Dnes 30. 3.)

Co Čech - to melouchář! Nebo,... že by modelová reakce na restrikční politiku? Dokonce od autorů! A kam půjdeš ty, občane, který jsi, nemilovaje bolševického strýčka, nemohl vystudovat VŠE? A kam odejde lid dělný, který pod tlakem dělby práce v potu tváře vytváří statky pozemské a vydělá si sotva na přežití? Na Václavské náměstí?


Z parlamentních kuloárů.
V kuloárech se šeptá hrozné podezření proti poslanci Miloši Zemanovi. Prý má jeho maniakální pronásledování poslance Václava Klause kořeny v dávné minulosti. Tehdy prý ministr Klaus odloudil panu Zemanovi jednu z jeho velkých lásek. (Forum č. 13)

Jako humanisté jsme rádi, že pan Zeman věc neřešil po rytířském zvyku - i když by prognostikův úspěšný výpad byl dobrodiním pro čs. hospodářství. Mezi lidem se šeptá hrozné podezření proti jeho soku: kdyby prý se společenským vědám oddával více než přelétavým dívkám, rozeznal by i špinavý peníz. Slovutné poslance prosíme: až opět zasednete na parlamentní pavlač, ustaňte v sisyfovské práci! Maniakální přesvědčení páně Zemanovo nezměníte. Finance má skutečně vést státotvůrce a ne např. Don Juan.


POLARITA č. 7, 29. 4. 1991)
Vybral a komentoval F. Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes