N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


MONITOR POLARITY č. 5


POLARITA LA


MONITOR POLARITY č. 5

Jak chutná život.
Demokracie funguje vlastně pouze v den voleb. To může občan rozhodovat. Pak už musí spolknout co se mu naservíruje. Má právo ozvat se, ale nakonec mu řeknou: Vždyť si je zvolil... Společnost je naprosto demoralizována... děláme si co umíme, ale moc toho neumíme. Ztratili jsme a ztrácíme spoustu času hádkami o nepodstatných věcech. Je doba křiklounů a kariéristů; každý se chce vyprofilovat a nejsnáz to jde vyřváváním radikálních hesel. (MF Dnes - Víkend 2. 3.)

Dosti přesná diagnóza. Děkujeme, pane Mňačko. Jakou ale zvolit terapii? Zahrnuje onen radikalismus i současnou ekonomickou reformu?


Konečným cílem trojfederace.
Předseda Republikánské strany M. Sládek...ČSFR je již rok kompletně vedena komunisty...je zapotřebí pochodovat na Prahu a všechny naházet do Vltavy. (Práce 4. 3.)

Ušetřeni prý zůstanou jen soudruzi z bývalého FÚTI... Říká se: Pražákům, jó, těm je hej! Zlatý voči! Jako by nám nestačily nájezdy Braniborů, křižáků, Habsburků, Švédů, fašistů, bolševiků a morových bacilů. Teď se na Prahu chystají hordy vyhládlých a zchudlých radikálů. Voláme směrem k Benešovu: Blaničtí rytíři! Pomóóóc!


Útočíte na ženy.
Otevřený dopis ministru školství... zaslalo... 103 účastnic setkání žen ČR... z iniciativy Klubu žen při ÚV komunistické strany Čech a Moravy. Z dopisu vybíráme: "...pokračujete tak v útocích proti pracovníkům ve školství, de facto proti ženám... Zahráváte si s důvěrou učitelů, kteří podle Vás "kolaborací" připravily celou generaci - i Vás - na zahájení přechodu k tržnímu hospodářství..." (Lidové noviny 5. 3.)

Kapitalismem osvícené soudružky učitelky versus negalantní ministr školství... Chudáci děti! Prosíme pana Vopěnku: udělte soudružkám de facto ženám nějaký hezký čevený řád! Vždyť obětavou výchovou v duchu bolševismu význačně přispěly k studentské revoltě.


Tanky v porcelánu.
Ale je zbrojní výroba opravdu nemorální? Není nekonečně nemorálnější masově produkovat mizerné, konkurence neschopné výrobky...? Dokud budou na světě existovat nebezpečné ideologie, násilí, teroristické režimy, dotud se také budou muset vyrábět zbraně do rukou těch, kteří proti zlu bojují. A nezapomeňme ani na nezbytný ekonomický pragmatismus... (Lidové noviny 1. 2.)

Nyní chápeme, proč lidé nechodí do divadel. Občan se kulturně vyžije už četbou denního tisku. A což teprve pohled na politickou scénu: Pravda s láskou si vyrazily do Evropy a mají prázdné kapsy. Čest-nečest, pragmaticky právě podléhají svodům lehkých kulometů. Zbraní je však na světě až hrůza. Zoufale se nedostává ekologických technologií. Ty jsou ovšem málo prodejné a tudíř - nemorální...


Plody válek.
...jestřábí spolupracovníci zbrojařů odpovídají... Nebýt naší skvělé výzbroje, Saddám by zůstal vítězem. Musí se proti takovým a podobným ve výrobě superzbraní. Vynechají, že Saddám měl zbraně od týchž francouzských, britských, amerických, německých, sovětských a donedávna i zdejších supervýrobců. (Lidové noviny 9. 3.)

Logika je jasná! Ve zbrojení se musí pokračovat, poněvadž takoví a podobní padouchové si oblíbili odporné hobby: vrtají těla svých bližních automaty stvořenými počestnými pragmatiky. Pane Karle Čapku, není to divný svět?


Prezident V. Havel
..zaslal čs. vojákům v Perském zálivu telegram, v němž jim poděkoval za nezanedbatelný podíl v akcích vojsk spojenecké koalice při osvobození Kuvajtu. (Lidové noviny 1. 3.)

Rozhodli jsme se, že našim ostříleným válečníkům prozradíme starou vojenskou fintu. Říká se jí "Zabíjení dvou much jednou ranou"... (Ale pssst, nepřítel naslouchá!): Chlapci! Samopaly, patrony a jiné nebezpečné věci zanechte příště doma. Uklidníte tím pacifisty a z budoucího tažení se vrátíte bez ztráty jediného muže!


Memento mori čs.demokracie.
Předseda KAN B. Dvořák označil ideu demokratického socialismu za stejný nesmysl jako je pečený sněhulák. (Lidová demokracie 26. 2.)

Co nesvede příroda je v politice hračkou. Pečení sněhuláci se tu grilují jak na běžícím pásu. Nejde ale o výtvory diktátorů chutě mixujících "socialismus" a totalitu - ti jen znásilňijí slušné ideje a rozhodně to od nich není hezké. Pečený sněhulák je estetickým dílkem poctivé politické kuchyně. Třeba pasívní člen KAN: "neangažovaný angažovaný nestraník"... Není roztomilý?


(POLARITA č. 5, 4. 4. 1991)
Vybral a komentoval František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes