N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes


MONITOR POLARITY č. 3.


POLARITA LA


MONITOR POLARITY č. 3.

Rozpačitý start.
Docházím k poznání, že i monopolním praktikám se lze účinně bránit významným omezením nákupů. S penězi lze naložit i jinak, než je bezhlavě utrácet za předražené zboží.
(Lidové noviny 24. 1.)

Renomé nám pokazila zvláště batolata. Masově odmítala respektovat principy tržního chování a místo, aby si disciplinovaně hrála s novou mincí s nám tak drahým portrétem, domáhala se křikem nákupu potravin i za zlodějskou cenu. Hanba jim!


Zdražování není program.
...musí být uveden všeobecný zákon o privatizaci typem zaměstnaneckého podílnictví. Jedině zaměstnanci jako skuteční zákonní vlastníci svých závodů a podniků všech typů vůbec naše národy povedou ke skutečné prosperitě... Zaměstnanecké podílnictví jako nejprogresívnější forma vlastnictví a výroby je dnes už potvrzována managerskými vědami. (Republika č. 3)

LA souhlasí a dnes by proti samosprávě nebyli patrně ani Voloďa Uljanov, Kája Marx i Béďa Engels.


Ekonomické prohlášení nutí tvůrčí levice.
Centralističtí pravičáci ministra Klause jsou vlastně fotografickým negativem bolševismu... "bílým komunismem". Dříve státní podniky nepatřily... nikomu a všem a veškeré obyvatelstvo bylo námezdní silou. Dnes budou tyto podniky patřit fakticky hrstce neomezených magnátů a valná většina lidí bude formována jako námezdní síla... (Informační bulletin LA č. 1)

Přátelé z HTL, fandíme vám i všem přemýšlivým lidem. Levé i pravé fosilie věnujme paleontologickému oddělení Národního muzea.


Pravice a levice.
Paradoxem naší doby proto je, že právě konzervativní politici jsou zastánci nejradikálnější změny, tj. návratu k oněm tradičním, věky prověřeným strukturám a institucím, které byly nejkrajnější levicí svého času likvidovány. (Lidové noviny 24. 1.)

S pietou vzpomeňme radikálních praprakonzervativců hájících věky prověřený pohyb po čtyřech končetinách. Čile hopsali po větvích stromů a levici - klopýtající na zemi po dvou - agitovali častuškou: "Po čtyřech vesele, vzhůru, do nového dne!"


Stranou hnutí (mysli)?
Dozvěděli jsme se takové nejapnosti, jako například, že pravice a levice jsou relativní pojmy. (J. Sokol, Republika č. 3)

V extrémech si mohou být až nápadně podobné. Jmenovec Tomáš o tom jistě ví své...


Václav Klaus, nový fenomén v české politice.
není náhodou, že okresní OF stojí za Klausovou politikou. Je to výsledek několikaměsíční politické práce, vysvětlování, diskusí a besed, jichž předseda OF absolvoval již ke dvěma stovkám. Je nejčastěji cestujícím politikem... (Studentské listy č. 2)

Jak známo, přicestoval i do ČST. Když zjistil, že politická diskuse by tentokrát spočívala v polemice s odborníky, zase odcestoval... Takováto politická turistika je ovšem staronovým fenoménem v české politice.


Co ukázala amnestie.
V posledních týdnech roku 1990 bylo ve výkonu trestu odnětí svobody v ČR 3 759 odsouzených, z nichž 1 250 představují amnestovaní... Ve vazbě bylo ve stejném období 4 111 osob. Odhadujeme, že je mezi nimi nejméně 40% amnestovaných. (Lidové noviny 23. 1.) Depeše pro "Hrad" (ze záhrobí): Blahopreji k novatorskym cinum v boji proti deviaci. Stop. Jde-li o humanitu - na mrtve nehledme. Stop. Objimam a posilam "trojiteho Brezneva". Stop. Nezil jsem nadarmo. Stop. Makarenko Semjonovic Anton.


(POLARITA č. 3, únor 1991)
Vybral a komentoval František Stočes


N e t S o c a n - BIBLIOTÉKA - František Stočes